Ethereum ќе ја намали потрошувачката на енергија

11

Најважната комерцијална криптовалута, ethereum, го промени својот протокол. Блокчејн мрежата ја заврши најголемата и најамбициозната надградба на софтвер во светот на криптовалутите досега, рече нејзиниот ко-основач Виталик Бутерин во објава на Твитер во четвртокот.

Наречен „Merge“, ги замени компјутерите жедни за енергија со енергетски поефикасно решение. Како резултат на тоа, потрошувачката на енергија на Ethereum ќе се намали за околу 99 проценти.

„Спојувањето“ не го менува искуството на крајниот корисник на Ethereum, но е клучна отскочна штица за надградби што ќе ја направат мрежата побрза и поевтина, а дополнително треба да го зголеми нејзиниот статус и користење.

Етер скокна повеќе од пет пати во 2021 година, надминувајќи го биткоинот со голема разлика, делумно поради оптимизмот за спојувањето. Двата токена поминаа низ груба закрпа откако достигнаа рекордни височини во ноември, при што етерот падна за повеќе од 50 проценти оваа година.