Ферари забележа раст на профитот од 15% и рекордни нарачки

28

Италијанската компанија Ферари објави подобра од очекуваната добивка во вториот квартал и рекордни нарачки, што го натера производителот на луксузни спортски автомобили да ги зголеми своите цели за целата 2022 година. Прилагодената заработка пред камати, даноци, амортизација и амортизација (EBITDA) се зголеми во вториот квартал за 15 отсто на 446 милиони евра, што ги надминува прогнозите на аналитичарите во анкетата на Ројтерс, која предвидуваше 427 милиони евра.

Испораките на автомобили во кварталот април-јуни се зголемија за 29 отсто, при што испораките во Кина се зголемени за повеќе од двојно на 358 единици.

Производителот на луксузни автомобили соопшти дека хибридните модели сочинувале 17 отсто од неговите испораки во тој период, а првите испораки на 296 GTB од 275.500 евра започнале, продолжувајќи ја понудата по лансирањето на првото хибридно возило, SF90 Stradale.

Компанијата додаде дека побарувачката е силно зголемена, со повеќето нејзини модели во моментов распродадени, и вети дека ќе го испорача својот прв целосно електричен автомобил во 2025 година, кој ќе биде еден од 15-те нови модели што планира да ги лансира помеѓу 2023 и 2026 година.