Германија ќе мора да ја наруши границата на долгот доколку Путин целосно го прекине гасот

18

Германија ќе се откаже од намерата да се врати на строгите ограничувања на долгот од следната година, доколку Русија го прекине снабдувањето со природен гас за земјата. Тоа го изјавија за Блумберг извори, запознаени со ова прашање.

Иако министерот за финансии Кристијан Линднер инсистира дека Берлин и неговите партнери од еврозоната мора да започнат со намалување на јавниот долг од 2023 година, консензусот на владата може да се менува.

Постои премолчен договор меѓу кабинетот на канцеларот Олаф Шолц дека Берлин нема да може да се придржува до своите фискални планови во случај на вонредна состојба во која Русија го користи планираното одржување на гасоводот Северен тек 1 како изговор да го прекине снабдувањето со „ сино гориво“ за подолг временски период. За ова предупредуваат извори, кои не сакале да бидат идентификувани.

Со оглед на значајната зависност на Германија од рускиот гас и недостатокот на непосредни алтернативи, на сите три партии во владејачката коалиција им е јасно дека целосното прекинување на протокот ќе создаде шок еквивалентен на финансиската криза предизвикана од колапсот на „Леман Брадерс“ и пандемијата од коронавирусот истовремено, велат тие.

Самиот Шолц ја постави сцената за таков развој во мрачниот говор во понеделникот, кога рече дека кризата нема да заврши наскоро, потребни се повеќе мерки за поддршка поради растот на цените и 2023 година ќе биде најголемиот предизвик.

Во средата канцеларката го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека ја претвори енергијата во политичко оружје. Тој додаде дека никој не им верува на тврдењата на Москва дека наглото намалување на испораките на гас се должи само на технички причини.

Премолчениот консензус меѓу членовите на владата, сепак, е во спротивност со официјалните буџетски планови за значително намалување на нето задолжувањето од следната година и враќање на јавните финансии на нивните уставни граници.

Според плановите одобрени минатиот петок, плафонот на федералното задолжување – познат како должничка кочница – ќе стапи на сила почнувајќи од 2023 година за прв пат од почетокот на пандемијата во 2020 година.

Линднер, од про-бизнис партијата Слободни демократи, цели на 17,2 милијарди евра нето долг – што е намалување од речиси 140 милијарди евра оваа година и речиси 215 милијарди евра минатата година.

На прашањето минатата недела дали Германија ќе може да се придржува до ограничувањата на долгот доколку рускиот гас целосно биде прекинат, Линднер рече дека владата ќе одговори соодветно. Тој додаде дека „најдоброто нешто што треба да се направи е да се држиме до сопирачката за долгот“.

Германските власти веќе изразија загриженост дека протокот на гас преку „Северен тек 1“ може да не продолжи дури и по завршувањето на 10-дневниот период за прекин на одржувањето.

Германското Министерство за финансии одби да ја коментира веста.