Германија ќе потроши 65 милијарди евра: „Русија повеќе не е доверлив партнер“

10

Германија ќе потроши најмалку 65 милијарди евра за заштита на потрошувачите и компаниите од инфлација, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц.

Мерките, договорени по 22 часа разговори меѓу трите коалициски партии, вклучуваа зголемување на бенефициите и субвенцијата за јавниот превоз, што треба да се плати од данокот на електроенергетските компании и со забрзување на спроведувањето на планираниот глобален корпоративен данок на 15 отсто во Германија, објави Ројтерс.

„Русија повеќе не е доверлив енергетски партнер“, рече Шолц на прес-конференција, додавајќи дека претходните подготовки на Германија значеа дека ќе ја продолжи грејната сезона во текот на зимата. Залихите на гас во Германија беа на 85 отсто во саботата, речиси еден месец порано од планираното, делумно благодарение на намалувањето на потрошувачката од страна на потрошувачите.

Шолц ги отфрли сугестиите дека нарушувањето на редовното снабдување со евтин руски гас може да најави нова, помрачна ера за неговата земја.

„Германија ќе го протурка ова како демократија, бидејќи ние сме економски многу силни и сме земја на благосостојба – тие два фактори заедно се многу важни. Со секоја нова ветерница што ќе се изгради, ние стануваме сè понезависни“, рече Шолц за јавната телевизија. ЗДФ.

Министерот за финансии Кристијан Линднер изјави дека сумата од 65 милијарди евра може да се зголеми доколку се зголеми цената на струјата.