Германскиот гасен гигант го тужи Газпром поради прекини во снабдувањето

15

Рускиот енергетски гигант Газпром ќе мора да се брани пред меѓународниот арбитражен суд во Стокхолм поради прекинот на испораката на гас за Германија. Тужбата ја поднесе германската енергетска компанија „Унипер“ од каде тврдат дека досега претрпеле штета од 11,6 милијарди евра. На Унипер му се закануваше банкрот и мораше да биде спасен од германската влада.
Неколку западни земји воведоа остри економски санкции кон Русија откако таа ја нападна Украина во февруари, а Газпром одговори со постепено затворање на славината за гас, со што цените на енергијата вртоглаво пораснаа.

Најголемиот германски увозник на гас, Унипер, беше пред банкрот, па германската влада најави нејзина национализација. Унипер сега ќе бара правда пред арбитражниот суд во Стокхолм, пренесува француската новинска агенција АФП.

Како што напишаа, покренаа правна постапка за надомест на штетата што ја претрпеа поради неиспорачаниот гас од јуни.

„Тоа се количините на гас што договорно ги договоривме со Газпром. Но, бидејќи Газпром не ги испорача, моравме да бараме замени количини на пазарот по екстремно високи цени. Сè уште го правиме тоа сега“, рече извршниот директор на Uniper, Клаус-Дитер Маубах во соопштението.

Замената на гасот по повисоки цени досега го чинеше Унипер 11,6 милијарди евра, а бројката ќе расте до крајот на 2024 година, пренесува AFP. „Тоа се наши трошоци, но ние не сме одговорни за нив“, рече Маубах.

Овој месец Унипер пријави загуба од 40 милијарди евра во првите девет месеци од оваа година. Тоа е една од најголемите загуби во историјата на германските корпорации.

Во планот за спас на компанијата, германската влада првично најави дека ќе додели осум милијарди евра помош за Унипер, но минатата недела компанијата објави дека ќе им требаат дополнителни 25 милијарди евра доколку сакаат да избегнат колапс.

Германската влада ќе ја покрие финансиската помош за Унипер од фондот од 200 милијарди евра, што го формираше во светло на енергетската криза за да им помогне на компаниите и домаќинствата.