Големата чистка во Боинг по серија инциденти: Тектонски промени во компанијата, извршниот директор си заминува

47

Драматичен развој на настаните во Боинг: Првиот човек на воздухопловниот гигант се повлекува

Извршниот директор на „Боинг“, Дејв Калхун, најави дека планира да поднесе оставка поради сеопфатниот преглед на раководството на производителот на авиони, додека тој се бори да ја поправи својата репутација по застрашувачката експлозија на прозорецот на кабината во средината на летот.

Дејв Калхун ќе се повлече на крајот на оваа година. Лери Келнер, претседател на одборот на директори на Боинг, исто така, ќе се повлече.

Калхун планира да ја „заврши критичната работа во тек за да ја стабилизира и позиционира компанијата за иднината“ во наредните месеци, се вели во соопштението.

Боинг се мачеше да ги увери регулаторите, авиокомпаниите и патниците откако сосема новиот 737 Max 9 принудно слета во јануари.

Драматичниот инцидент за време на летот на Алјаска ерлајнс – кој приземји 171 авиони Макс 9 неколку недели – ја предизвика најголемата безбедносна криза за Боинг од падот на два од неговите авиони Max 8 во 2018 и 2019 година, во кои загинаа 346 луѓе.

Стен Диел, кој го предводи бизнисот со комерцијални авиони на Боинг, исто така веднаш ја напушти функцијата. Тој беше заменет од Стефани Поуп, главен оперативен директор на групата.

„Очите на светот се вперени во нас и знам дека заедно ќе го пребродиме овој момент. „Ќе останеме целосно фокусирани на завршување на работата што ја направивме заедно за да ја вратиме нашата компанија во стабилна состојба по извонредните предизвици во изминатите пет години, со безбедност и квалитет на врвот на сè што правиме“, рече Калхун.

Стив Моленкопф, кој е во управниот одбор на Боинг од 2020 година, ќе ја води потрагата по замената на Калхун.