И норвешки Equinor ја заврши годината со највисок профит во својата историја

43

Норвешки Equinor извести дека ја затвори 2022 година со најголема добивка од нејзиното основање.

Така, тој се приклучи на голем број компании кои забележаа рекордни резултати благодарение на силниот раст на цените на гасот и нафтата, пренесува Пословни дневник.

Нето добивката на Equinor беше 28,7 милијарди долари минатата година и беше три пати поголема од 2021 година и највисока од основањето на компанијата.

Компанијата, која е во мнозинска сопственост на норвешката држава, минатата година го смени рускиот „Газпром“ од позицијата на водечки европски снабдувач на природен гас поради оштетените гасоводи и санкциите на Западот против Русија поради војната со Украина.

Очекуваат зголемување на производството

Equinor лани произведе два отсто помалку нафта и гас отколку во 2021 година, вкупно 2,04 милиони барели нафтена еквивалент дневно, но оваа година очекува производството да се зголеми за три отсто.

Производството на гас од полињата во нејзината родна Норвешка се зголеми за осум отсто минатата година, додека производството на нафта падна за шест отсто, покажува деловниот извештај на Equinor.

Компанијата најголемиот дел од својот профит го остварува во Норвешка, каде нафтените компании плаќаат даночна стапка од 78 отсто. Напоменуваат дека во 2022 година ќе платат рекордни 49,9 милијарди долари данок.

Фото: Pixabay