Интересни факти од слаткиот живот на Марија Шарапова

137

Maria-Sharapova-3-768x1366

Марија Шарапова не е само најплатената спортистка во светот и трета рангирана тенисерка, туку е и претприемач, дизајнер, основач на хуманитарна фондација, Амбасадор на добра волја на ОН… На ова додадете и љубител на автомобили и на Порше.

Марија Шарапова (26) е мултимилионски и профитабилен бренд. Договорите со различни светски брендови и носат приходи, кои и дозволуваат да води луксузен начин на живот со скапа облека, автомобили и многу патувања.

Еве неколку интересни факти од нејзиниот живот:

maria-sharapova-hd-293482581

Минатата година заработи 27,1 милиони долари.

SpotNike_Sharapova4 (Large)

Во 2010 година потпиша осум годишен договор со Nike на 70 милиони долари.

samsung

Последен во низата договори и е тригодишнинот договор со Samsung.

999106-sharapova

sugarpova

Минатата година основа компанија за слатки и ја нарече Шугарпова. Продава гумени бонбони во облик на тениски топчиња и други слатки задоволства.

shape

Покрај бизнисот, изгледот и овозможи да зачекори во светот на модата. Беше на неколку насловни страници на познати светски магазини, а овој месец се најде на насловната на Shape.

maria-sharapova-grigor-dimitrov-

На својот нов дечко, бугарскиот тенисер Григор Димитров (21), му подари Порше од 105.000 долари. Димитров е рангиран на 28 место.

maria-sharapova-sasha-vujacic

Претходно Шарапова се забавуваше со Словенецот Саша Вујачиќ, поранешен НБА играч.

zname

На Олимписките игри 2012 година Шарапова го носеше руското знаме, но кога не патува по светот, таа живее во Флорида.