Како Илон Маск, најбогатиот човек на светот, го заработи својот прв милион

207

Милијардерот Илон Маск, основач и сопственик на Tesla, X.com, SpaceX и The Boring Company, е рангиран како најбогат човек во светот, според Форбс и индексот на милијардери на Блумберг, со вкупна нето вредност од 236 милијарди долари. За разлика од другите милијардери и вообичаените инвестициски приказни, Маск презеде некои ризични опции за инвестирање кои на крајот го направија најбогатиот граѓанин на планетата од 2021 година.

Сопственичкиот удел на Маск во производителот на електрични возила Tesla и неговите акции во SpaceX и Boring Company се одговорни за неговото неверојатно зголемување на богатството. Сепак, Тесла беше главниот извор на неговото богатство, со акциите на компанијата пораснаа за повеќе од 1.100 отсто во последните пет години, бидејќи инвеститорите ја наградија за растечката продажба на возила.

Раниот живот
Според магазинот TIME, семејството Маск и претходно било добро ситуирано. Илон се заинтересирал за компјутери и дизајн уште на рана возраст, а на 17-годишна возраст присуствувал на Универзитетот Квинс во Канада. Во 1992 година се префрлил на Универзитетот во Пенсилванија, каде студирал физика и бизнис. Таму, заедно со неколку пријатели, изнајмил куќа надвор од кампусот и ја претворил  во ноќен клуб.

Со доаѓањето на Интернетот, Маск основал онлајн деловен директориум наречен Zip2 со неговиот брат Кимбал. Тие ја продадоа компанијата за 307 милиони долари во 1999 година на Compaq, некогашната доминантна компанија за компјутери. Само тогаш заработил 22 милиони долари, а потоа потрошил 1 милион долари на суперавтомобил Мекларен Ф1. Потоа започна банкарски стартап кој се спои со друга компанија и на крајот стана PayPal, каде што ја презеде улогата на извршен директор. Маск заработи огромно богатство од 180 милиони долари кога eBay го купи PayPal за 1,5 милијарди долари во 2002 година.

Градење на Tesla и SpaceX
Милијардерот го основа SpaceX во 2002 година со мисијата да го „колонизира“ Марс. Во 2003 година, тој ја лансираше Tesla со визија за производство на електрични спортски автомобили. И двата бизниси имаа предизвикувачки почеток. Според извештајот на TIME, Маск тврди дека на крајот ги инвестирал речиси сите пари од продажбата на PayPal во овие компании. SpaceX доживеа голем број неуспешни лансирања кои речиси ја затворија компанијата, додека Tesla наиде на проблеми кога неговите инженери дознаа дека неговите прототипови на батерии се склони да се запалат. Тесла за малку ќе банкротираше за време на Големата рецесија во 2008 година. Ситуацијата постепено се подобри откако НАСА инвестираше во SpaceX и во 2012 година Тесла го лансираше својот Model S, кој стана автомобил на „масовниот пазар“ во САД.

Други работни места
Компанијата за копање тунели The Boring Company и невротехнолошкиот бизнис Neuralink Mask во 2016 година. Првата собра 675 милиони долари во април 2022 година по проценка од 5,7 милијарди долари, според Форбс. Маск го купи Твитер во октомври 2022 година за 44 милијарди долари и поседува околу 74 отсто од компанијата, која сега е ребрендирана во X.