Македонија повторно доминираше: Ќе продолжиме да постигнуваме успеси и да го популаризираме Counter-Strike

30

С. Македонија уште еднаш ја покажа својата доминација на сцената на европската Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO). Имено, нашата репрезентација беше најдобра на неодамна завршеното Европско првенство во CS:GO кое се одржа во Орадеа (Романија).

Репрезентацијата на Северна Македонија во текот на натпреварот не беше поразена ниту еднаш, а од самиот почеток важеше за фаворит. До финалето стигнаа благодарение на победите над селекциите на Луксембург (16:8) и Шведска (16:12), па во четвртфиналето отидоа како први во групата Б. Таму ги пречека шпанскиот тим кој во БО3 режим го совлада со 2:0 (16:4 и 16:10).

Полуфиналето покажа дека и во Србија се игра добро Counter-Strike: Global Offensive, а српската репрезентација пружи голем отпор и подобро ја заврши работата во првиот меч, но и Северна Македонија го доби овој натпревар со 2:1 (8:16, 16:8 и 16:5).

А потоа, во неделата вечерта, двете официјално најдобри европски репрезентации конечно се сретнаа во финалето, па Северна Македонија се соочи со Украинците. Финалето се играше поен за поен, во BO3 режим, а Украина победи со 5:16 во првата рунда. Сепак, по кратка пауза, Македонците лесно се вратија во игра и го добија следниот натпревар (16:5). Крајот на натпреварот беше доста неизвесен, а иако Македонците на почетокот направија разлика од неколку поени, Украинците речиси успеаја да ги стигнат. Сепак, Македонците одиграа тимски, па сепак на крајот славеа, а резултатот од третата рунда гласеше 16:13.

Боите на Северна Македонија успешно ги бранеше тимот составен од AidKiT, Kyxsan, StTleEez, CacaNito и Dan 1. Тие беа европски и светски шампиони во играта CS:GO минатата година, а воедно се и еден од најдобрите 20 тимови во светот.

„Морам да ги пофалам сите наши противници со кои се натпреварувавме во текот на натпреварувањето, особено Украинците кои прикажаа одлична игра. Морам да признаам дека ни беа најтешките противници и докажаа дека заслужено стигнаа до финалето. Мислам дека одигравме добар натпревар, дека двете екипи дадоа максимум и сакаа да триумфираат, а среќен сум што сепак победивме“, призна капитенот на македонската репрезентација AidKiT во интервју за „Вијести“ по победата.

Во последниот натпревар, македонските репрезентативци тргнаа со пораз, но ништо не можеше да ги оттргне од целта – да и обезбеди на својата земја уште еден пехар во Counter-Strike.

„Дефинитивно по тој пораз на првата карта ни беше тешко да се вратиме на вистинската, победничка патека. Но, слична ситуација имавме и ден претходно, во полуфиналето, кога исто така со пораз го почнавме мечот против Србија. Но, и ние сме навикнати на вакви ситуации, не е прв пат да ја загубиме првата рунда, па среќен сум што со момците од тимот успеавме да се ресетираме на паузата, што знаевме дека можеме да играме втората рунда на солидно ниво, и дека победиме во таа трета решавачка и конечно триумфираме во самото првенство. Навистина сум задоволен“, истакнува AidKiT.

Иако направија големо водство при третата рунда, во еден момент се опуштија, што украинските репрезентативци го искористија и за малку ќе израмнеа. AidKiT признава дека ситуациите како оваа, кога противничкиот тим ќе ве стигне, може да создаде паника меѓу конкурентите.

„Таква беше атмосферата што сите бевме премногу возбудени и едноставно не обрнувавме внимание на тоа дека натпреварувачите од Украина поен по поен се враќаа во игра. Малку ја продолживме играта, игравме коло по коло, но мислам дека публиката која масовно го следеше мечот беше позаинтересирана да го следи финалето. На крајот не се предадовме во нашата цел и победивме“, се пофали од AidKiT.

Репрезентацијата на Северна Македонија дефинитивно имаше најголем број навивачи во Арената во Орадеа, а ги предводеше романски инфлуенсер. Кога и да паѓаа, публиката ги повикуваше играчите поединечно, за да им даде мотив да продолжат.

„Секоја поддршка е добредојдена. Дефинитивно слушавме секогаш кога ќе навиваа за нас, иако бевме сконцентрирани на играта. Кога навиваат за нас, само ни даваат уште поголема мотивација. Навистина сме среќни што имаме толку многу фанови кои доаѓаат од цела Европа, не само од нашата земја, и што беа гласни за време на натпреварот и ни даваа сила да продолжиме“, признава AidKiT.

За ова натпреварување немаа можност да се сретнат во сала, но сите подготовки за истото ги одработија онлајн, па соговорникот е среќен што тоа не влијаело на резултатот.

„Почувствувавме дека нема потреба од опсежни подготовки. На ЕП дојдовме со ладна глава, а мотив да го дадеме максимумот беше фактот што бевме први на последното Европско првенство, па од старт важевме за фаворити. Тоа фаворизирање беше ветерот зад нас да веруваме дека можеме повторно да го освоиме и сигурен сум дека ќе продолжиме да постигнуваме успеси“, заклучува AidKiT.

Добри играчи има насекаде, но треба да се инвестира во нив

Кога настапуваат на други турнири кои немаат врска со Европските и Светските првенства, AidKiT и тимот тогаш настапуваат како „Blue Jays“.

„Се работи за Blue Jays е-спорт организацијата и вака сме на слични натпревари во Македонија. Во овој состав играме околу една година. Пред тоа имаше некои промени. Одигравме многу европски турнири преку кои добивме покани за други натпреварувања. Секогаш сме тука и кога се во прашање државните натпревари, а не бегаме ниту од Балканската лига. Секој натпревар што го игравме на вакви турнири ни помогна да се подготвиме за ова натпреварување“, открива AidKiT, како и фактот дека CS:GO не е меѓу попопуларните игри во неговата земја.

„За жал, CS:GO засега не е популарен во Македонија, но се надеваме дека ситуацијата ќе се промени благодарение на нашите успеси на е-спорт сцената. Ќе дадеме се од себе преку првенствата и турнирите да покажеме дека Counter-Strike заслужува да се гледа и да навиваме за играчите“, ветуваат од AidKiT.

Тој и остатокот од тимот на Blue Jays се професионални играчи и веќе неколку години играат CS:GO за плата. Иако засега оваа игра не е толку популарна меѓу нив, од AidKiT се сигурни дека меѓу помладите гејмери има и такви кои еден ден би можеле да играат, како за неговиот тим, така и за репрезентацијата.

„Добри играчи има насекаде. Но, ние треба да инвестираме во нив, да им ја дадеме шансата што ја имаме и на нив е да вежбаат што е можно повеќе. Не е лесно, но се може да се постигне. Се надеваме дека од година во година ќе имаме што повеќе играчи и дека е-спорт сцената ќе ја подигнеме на повисоко ниво“, не ги крие AidKiT очекувањата.