Маск тужи непрофитна организација поради извештаи за говор на омраза на Twitter

17

X, кој е во сопственост на Илон Маск, го обвини Центарот за борба против дигиталната омраза (CCDH) за производство на „неточни“ анализи што ја чинеа технолошката компанија десетици милиони долари.

Сепак, правната основа наведена во тужбата поднесена во Сан Франциско доцна во понеделникот е дека непрофитната организација ги прекршила условите за користење на X поради начинот на кој пристапувала до податоците за своите извештаи.

Извршниот директор на CCDH, Имран Ахмед, во вторникот тврдеше дека правниот потег на Маск е обид да ги замолчи критичарите на начинот на кој тоа го прават автократите. Ахмед застана зад истражувањето на групата, велејќи дека тоа покажува дека омразата и дезинформациите „се шират како шумски пожар“ во „Х“ на Маск.

Со тужбата, ексцентричниот милијардер бара од судот да досуди X неодредена парична отштета и да му наложи на CCDH да го запре начинот на кој добивала податоци за своите извештаи. Во тужбата се тврди дека CCDH и нејзината матична организација во Британија се „активистички организации кои се маскираат како истражувачки агенции“.

X понатаму тврди во тужбата дека непрофитната организација неправилно добила пристап до податоците за да може да ги „курира“ информациите за да ги поддржи извештаите кои покажуваат дека ребрендираниот Twitter е преполн со штетна содржина.

„Маск се обидува да го „застрела гласникот“ кој ја истакнува токсичната содржина на неговата платформа наместо да се занимава со токсичната средина што ја создал“, рече Ахмед во изјавата, додавајќи: „Маск нема да не замолчи“.

Откако Маск го купи Twitter за 44 милијарди долари минатиот октомври, рекламниот бизнис на платформата пропадна поради реакциите против неговиот стил на управување и масовните отпуштања во компанијата што ја намалија умереноста на содржината. Како одговор, претприемачот се придвижи кон изградба на претплатничка база и модел на плаќање во потрага по нови приходи.

Многу корисници и огласувачи реагираа негативно на новите такси на социјалните медиуми за претходно бесплатни услуги, промените во умереноста на содржината и враќањето на претходно забранетите десничарски сметки.

Во декември, Маск го реактивираше Twitter профилот на поранешниот претседател Доналд Трамп, иако Трамп допрва треба да се врати на платформата. X неодамна го врати раперот и дизајнер Канје Вест околу осум месеци откако неговата сметка беше суспендирана.

Минатата есен, Вест, кој сега професионално настапува како Је, објави слика на која изгледаше дека покажува свастика испреплетена со ѕвездата на Давид, а Маск го суспендираше уметникот од платформата што ја купи неколку недели претходно.