MediaTek Dimensity 9000+ е новиот SoC за смартфоните од висока класа

7

MediaTek го претстави Dimensity 9000+, неговиот најмоќен SoC досега и еден вид одговор на Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1.

Станува збор за SoC кој првенствено ќе се најде кај водечките паметни телефони. Во споредба со неговиот претходник, 4-нанометарскиот Dimensity 9000+ им носи на корисниците 5 проценти зголемување на перформансите на процесорот, 10 проценти зголемување на графичките перформанси и подобрувања во обработката на слики и 5G модем.

Како што известува GSM Arena, Dimensity 9000+ добива зголемување на брзината на јадрото Cortex-X2 од 3,05 GHz на 3,2 GHz. Сè уште ја задржува истата поставка 1 + 3 + 4 со три Cortex-A710 јадра и четири високоефикасни Cortex A510 јадра. Има и подобрен графички процесор Mali-G710 MC10.

Новиот SoC на MediaTek има и процесор за слика Imagiq 790, кој може да снима 18-битно HDR видео од три камери истовремено. Дополнително, поддржува фотографии до 320 MP и е способен за обработка до девет гигапиксели во секунда. Има и поддршка за 4K HDR видеа со намалување на шумот со вештачка интелигенција.

Dimensity 9000+ поддржува и Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 и има MiraVision 790 на MediaTek за поддршка на стапка на освежување од 144 Hz на WQHD + екраните или 180 Hz при FHD резолуција. Сепак, нема поддршка за поврзување mmWave 5G.

MediaTek вели дека Dimensity 9000+ ќе биде достапен кај паметните телефони веќе во третиот квартал од оваа година.