На повидок голема зделка на Боинг во Саудиска Арабија

17

Саудискиот суверен богат фонд (PIF) е блиску до договор за купување американски авиони Боинг за дури 35 милијарди долари.
Како што пренесува Wall Street Journal, наскоро треба да биде објавено дека договорот е постигнат, а авионите ќе ги користи националната авиокомпанија. Се очекува дека ова ќе вклучи и купување на авиони со широка тела што се користат за долги меѓународни летови.

Во октомври минатата година, Саудиска Арабија беше во напредни преговори за купување на 40 авиони Ербас А350. Но, според извори на агенцијата Ројтерс, Боинг лобирал и за своите авиони.

Властите подоцна потврдија дека се во преговори со Боинг како и со Ербас. Стекнувањето на авионот е дел од економската транзиција на земјата, која вклучува и голем туристички развој.