Најголемиот пензиски фонд во Шведска инвестираше во двете американски банки пред тие да пропаднат

80

Најголемиот шведски пензиски фонд, Алекта, оваа недела е на удар на критики поради инвестирање во сега веќе непостоечките регионални банки во САД. По падот на Silicon Valley Bank (SVB) фокусирана на технологија во петокот и крипто-фокусираната Signature Bank во неделата, приватниот пензиски фонд кој поседува пари од 2,6 милиони Швеѓани се соочува со загуба од повеќе од 1 милијарда долари.

„Она што се случи минатата недела, мислиме дека е големо назадување за нас како инвеститор“, призна за Bloomberg извршниот директор на Алекта, Магнус Билинг. „И мораме да научиме нешто од тоа и да преземеме акција врз основа на научените лекции.

Во 2017 година, Алекта почна да купува акции на Signature Bank и нејзината матична компанија SVB Financial, како и на регионалната банка First Republic Bank (FRB) и ја зголеми нивната распределба во следните две години. До крајот на 2022 година, Алекта беше четврти по големина акционер на SVB Financial, шести по големина акционер на Signature Bank и петти по големина акционер на FRB, кој забележа пад на нејзините акции за речиси 70% во понеделникот заедно со другите регионални банки.

First Republic Bank успеа да закрепне повеќе од 50% од вредноста во вторникот по масовната распродажба во понеделникот. Компанијата објави во текот на викендот дека обезбедила заем од 70 милијарди долари од ЈП Морган и „дополнителен капацитет за задолжување“ од Федералните резерви, но акцијата сè уште е намалена за повеќе од 60% од почетокот на годината. Вкупниот удел на Алектин во овие три пропаднати или пропаднати американски регионални банки изнесуваше 21 милијарда шведски круни (околу 2,2 милијарди евра).

Билинг се обиде да ги увери своите шведски клиенти во вторникот по мрачниот почеток на неделата за американските банки, истакнувајќи дека инвестициите на Алекта во три регионални банки изнесуваат само 1% од нејзиниот вкупен капитал.

„Од гледна точка на корисникот, ова воопшто нема материјално влијание. Тоа нема да влијае на пензиите што им ги гарантираме на нашите клиенти“, рече тој, нарекувајќи го пензискиот систем на Шведска „многу робустен“.

Шведското финансиско набљудување оваа недела рече дека исто така верува дека локалниот финансиски систем нема да биде засегнат од проблемите во американските регионални банки, тврдејќи дека има „значителна отпорност“, објави во вторникот „Фајненшл тајмс“.

Билинг во вторникот рече дека „не очекува никаква вредност“ од инвестицијата на неговата фирма од 1,1 милијарди долари во SVB и Signature Bank, но во интервју за шведското радио во понеделникот рече дека First Republic е во подобра позиција од другите две банки.

„Важен параметар овде е довербата во банката. Моја проценка е дека довербата во FRB е многу посилна во споредба со SVB и Signature Bank. Верувам дека FRB ќе успее“, рече тој, пренесува MarketWatch.

Билинг во вторникот додаде дека ситуацијата за ФРБ е сè уште „многу нестабилна“ и дека тој не донел никакви „важни одлуки“.

Шведскиот финансиски регулатор, исто така, го повика извршниот тим на Алекта на состанок оваа недела за да разговара за нејзините инвестиции во три американски банки.