Најголемиот светски производител на чипови ќе ги зголеми цените

72

Најголемиот светски производител на чипови ги зголемува цените за дури 20% според договорите, според луѓето запознаени со оваа работа, што може да доведе до повисоки цени за електроника за широка потрошувачка.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. планира да ја зголеми цената на своите најсовремени чипови за приближно 10%, додека помалку софистицираните чипови што ги користат клиентите, како што се производителите на автомобили, ќе чинат околу 20% повеќе, велат извори за „The Wall Street Journal“. Повисоките цени ќе стапат на сила на крајот на оваа или почетокот на следната година.

Apple Inc. е еден од најголемите клиенти на TSMC и неговите iPhone телефони користат напредни микропроцесори произведени во леарниците на TSMC. Не е можно да се одреди колку повеќе Apple ќе плати за нив.

Портпаролката на TSMC одби да ги коментира цените, но рече дека компанијата тесно соработува со своите клиенти. Портпаролката на Apple не одговори веднаш на барањето за коментар.

Зголемувањето на цената се должи на глобалниот недостаток на полупроводници, што го зафати Apple и повеќето производители на автомобили, вклучувајќи ги и General Motors Co. и Toyota Motor Corp. Во август, GM соопшти дека треба да затвори три фабрики во Северна Америка кои произведуваат пикапи, најпрофитабилниот сектор на компанијата.

Минатата недела, Тојота рече дека ќе го ограничи производството за 40% во септември.

Зголемувањето на цената има двојна цел за TSMC. На краток рок, повисоките цени ја намалуваат побарувачката и ја одржуваат понудата на клиенти кои немаат друг избор. На долг рок, повисоките приноси ќе му помогнат на TSMC да инвестира агресивно во нов капацитет, велат аналитичарите.

Компанијата соопшти дека планира да потроши вкупно 100 милијарди долари во следните три години за нови фабрики и опрема, како и истражување и развој. Го прошири својот производствен капацитет во Нанџинг, Кина и започна со изградба на објект вреден 12 милијарди долари во Аризона.

Чиповите се само еден од многуте трошоци за нови автомобили или паметни телефони, но зголемувањето на цената на TSMC на крајот би можело да стигне до потрошувачите следната година, доколку познатите брендови не одлучат да ги сносат повисоките трошоци.

Недостатокот на чипови веќе доведе до повисоки цени на лаптопите бидејќи повеќе луѓе работат од далечина.

Apple во својата најнова објава за заработка предупреди дека недостатокот на чипови што ги погоди iPad и Mac компјутерите во почетокот на годината ќе влијае на производството на iPhone во кварталот што завршува во септември.

Ендрју Лу, ​​аналитичар во индустријата за чипови во Sinolink Securities, рече дека зголемувањето на цената ќе ги задржи профитните маржи на TSMC. Тој рече дека тајванската компанија потрошила премногу од својот огромен буџет за капитал на најсовремени чипови, губејќи го пазарниот удел од помалку напредните чипови.

„TSMC конечно ќе ги зголеми своите цени за да биде во чекор со трендот, надоместувајќи ја погрешната распределба на нивните капитални трошоци“, рече Лу.

Едно лице чија компанија е погодена од зголемувањето на цената, рече дека тоа ќе стигне до сите клиенти на TSMC, вклучително и долгорочни партнери. Производителот на чипови обично преговара за цените во август или септември за производите да бидат испорачани следната година, рече друг клиент.

Доминацијата на компанијата на компанијата и дава поголема цена од вообичаените добавувачи. Според тајванската фирма за истражување TrendForce, TSMC претставува повеќе од половина од глобалниот пазар на полупроводници во однос на приходите, што претставува повеќе од 90% од најнапредните чипови во светот.

Аналитичарите на Bernstein рекоа дека зголемувањето на цената најверојатно ќе ги зголеми приходите на TSMC за 10% до 15% и ќе го зголеми профитот од 20% до 30%, додавајќи дека ефектот ќе се види во првиот квартал од следната година.

Пред пандемијата, TSMC обично нудеше редовни попусти за своите големи клиенти, но извршниот директор С.С. Веј им рече на своите клиенти во март дека компанијата нема да го прави тоа веќе од крајот на оваа година.

Веј рече дека компанијата се соочува со зголемени трошоци за производство поради поскапите суровини и постојаните инвестиции за проширување на производството и развој на помодерни чипови.