Ниту Ферари ниту Ламборџини: Што возат најчесто богатите?

219

Наместо едноставно да купуваат за да ги импресионираат другите, богатите знаат дека користењето автомобил треба да се гледа преку заштеда, а не преку создавање статус, пишува Yahoo Finance.

„Повеќето милионери не возат светкави автомобили“, напиша финансиерот Дејв Ремзи во објава на Фејсбук во 2022 година. „Тие луѓе не трошат пари за да изгледаат богати, тие всушност имаат пари да станат богати“, додаде тој.

Според студијата на Experian Automotive, додека богатите почесто купуваат луксузни автомобили од помалку богатите, 61 отсто од луѓето кои заработуваат повеќе од 250.000 долари претпочитаат да возат Хонда, Форд и Тојота.

Истражувањето спроведено од MaritzCX покажа дека за Американците кои заработуваат повеќе од 200.000 долари годишно, пикапот Ford F-150 е најпопуларниот избор на возило.

Ретко трошењето и да се биде незабележлив на патот важи и за ултра богатите. Со години, Марк Цукерберг (Мета), Лери Пејџ (Гугл) и Џеф Безос (Амазон) се гледаат како возат со нивните Хонда Фит, Тојота Приус и Хонда Акорд. Ворен Бафет долго време се возел со релативно скромен Кадилак. За имотот што доаѓа со дополнителни финансиски обврски за гориво, осигурување, поправки и одржување, тешко е да се оправда фрлање голема сума пари, особено за луксузен автомобил.

„Вашата цел треба да биде да го купите најевтиниот автомобил. Точка. Тоа треба да ве насочи кон користен автомобил, а не кон нов“, напиша финансискиот советник Суз Орман.

Според гореспоменатиот пост на Дејв Ремзи, 10-те марки на автомобили што ги возат милионери во САД се:

1. Тојота
2. Хонда
3. Форд
4. Лексус
5. Субару
6. BMW
7. Акура
8. Хјундаи
9. Линколн
10. Бјуик