Пазарот на телефони закрепнува, Samsung на тронот

18

Како што јави француската новинска агенција АФП, јужнокорејскиот производител на паметни телефони Самсунг се врати на врвот на листата на најпродавани производители на паметни телефони во светот, каде што ја измести американската компанија Епл.
Во меѓувреме, ривалите на Кина ја намалија разликата.

Самсунг продаде 60,1 милиони паметни телефони во првиот квартал од оваа година, што му дава пазарен удел од 21 отсто, според податоците на Меѓународната корпорација за податоци (IDC). Калифорнискиот гигант Apple достигна 17% со 50,1 милиони телефони.

За Samsung ова е пад на продажбата во квартална споредба за нешто помалку од еден процент, додека за Apple е нешто помалку од десет проценти.

Глобалниот пазар на паметни телефони порасна трет квартал по ред, потврдувајќи го закрепнувањето на секторот, според IDC. За растот најмногу придонесоа кинеските производители кои се поблиску до Samsung и Apple. Кинескиот Xiaomi, на пример, оствари раст на продажбата од 33% во однос на последниот квартал од минатата година.

Во IDC очекуваат Samsung и Apple да останат на врвот, иако не нужно по претходниот редослед, и дека кинеските ривали дополнително ќе го намалат јазот зад нив.