Порше продаде повеќе од 300.000 автомобили минатата година

24

Пандемијата на коронавирус и недостатокот на полупроводници не го спречија Порше да постави нова рекордна продажба. Откако Ламборџини и Бентли се пофалија со рекорд во 2021 година, и германската компанија соопшти дека продала 301.915 автомобили, што е 11 отсто повеќе отколку во 2020 година, благодарение на зголемената побарувачка во сите глобални продажни области.

„И покрај предизвиците од недостигот на полупроводници и прекините на пандемијата на коронавирус, работевме напорно за да им овозможиме на повеќе клиенти од кога било досега да го исполнат својот сон и да поседуваат Порше. Побарувачката е сè уште висока и нарачките веќе ни ги преполнуваат „книгите“, рече Детлев фон Платен – одговорен за маркетинг во компанијата.

 

По земји, во Кина растот е осум отсто, или продадени 96.671 автомобил, во САД – 22 отсто и продадени 70.025 автомобили, а во Германија, продажбата е зголемена за девет отсто, на 28.565 автомобили.

Најпродаваниот модел на Порше лани е Макан, со продадени 88.262 примероци, а по него следи Кајен – 83.071 примерок. И електричниот седан-караван Тајкан  заслужува внимание, со 911 продадени возила.