РКЕ: Поскапуваат нафтените деривати во просек за 1,84 отсто

32

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,84 % во однос на Одлуката од 23.8.2021 година.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 денар/литар, а малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 1,00 денар/литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 1,50 денар/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,089 денар/килограм и сега ќе изнесува 37,019 ден/кг.

Од 31.8.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

* Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 71,00 (денари/литар)

* Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 73,00 (денари/литар)

* Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 62,50 (денари/литар)

* Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 62,50 (денари/литар)

* Мазут М-1 НС 37,019 (денари/килограм)

Во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи во просек бележат зголемување: бензинот за 2,338 %, дизелот за 3,952 %, екстра лесното масло за 4,602 % и кај мазутот зголемување е за 3,891 %