Qualcomm го претстави новиот водечки чип Snapdragon 8 Gen 1

5

Како што претходно најави Qualcomm, доаѓа нова ера на Snapdragon, а со неа доаѓа и нов начин на именување на чиповите. Имајќи го тоа на ум, компанијата го претстави Snapdragon 8 Gen 1, нов мобилен чип кој ќе го најде своето место во претстојните водечки паметни телефони.

Имено, ова е првиот Qualcomm чип изграден на процес на производство од 4 нанометри, користејќи ја новата архитектура на процесорот Arm v9. Осум-јадрениот Kryo CPU ќе има главно јадро Cortex-X2 од 3,0 GHz, три Cortex-A710 од 2,5 GHz и четири Cortex A510 јадра од 1,8 GHz.

Благодарение на овие спецификации, Qualcomm ветува дека Snapdragon 8 Gen 1 ќе има до 20 проценти подобри перформанси и до 30 проценти поголема енергетска ефикасност во споредба со Snapdragon 888 од минатата година.

Покрај тоа, компанијата истакнува дека новиот Adreno GPU ќе обезбеди зголемување на перформансите до 30 проценти, со до 25 проценти подобра енергетска ефикасност во споредба со минатогодишниот водечки чип на Qualcomm. Гејмерите ќе бидат пречекани и со нов контролен панел на графичкиот процесор кој ќе овозможи прилагодување на начинот на играње видео игри на паметен телефон, пренесе „The Verge“.

Snapdragon 8 Gen 1 носи подобрени можности на камерата, кои Qualcomm ги комбинира под новиот бренд „Snapdragon Sight“. Тројниот ISP систем сега е надграден, овозможувајќи ви да фотографирате дури 240 фотографии со брзина од 12 MPx во секунда. Може да се снимаат и 8K HDR видеа додека се снимаат фотографии од 64 MPx, сето тоа благодарение на зголемената обработка од 3,2 гигапиксели во секунда.

Qualcomm, исто така, ги истакнува подобрувањата во динамичкиот опсег, ноќното фотографирање, HDR контролата, но и подобрата AI технологија која овозможува подобар автофокус, откривање лице, посветен „боке енџин“ за додавање ефекти во портрети при снимање 4K видеа и „ултравајд енџин“ кој може да ги намали или отстрани хроматските аберации од сликите.

Благодарение на подобрената технологија за вештачка интелигенција, тука и новиот режим Leica Leitz Look, кој го имитира ефектот на објективот Leica, што ќе им се допадне на љубителите на мобилната фотографија.

Но, додаден е и четврти ISP специјално дизајниран да ја напојува секогаш вклучената камера. Според Qualcomm, програмерите ќе можат автоматски да го исклучуваат екранот кога телефонот е спуштен или ако камерата открие дека некој се обидува, на пример, да ги чита корисничките пораки „преку неговото рамо“.

Иако ова не изгледа така на почетокот, Qualcomm тврди дека овие функции ќе бидат наменети за зачувување на безбедноста, со напомена дека сите податоци од секогаш вклучената камера ќе останат локално на уредот. Корисниците, се разбира, ќе можат да изберат дали воопшто да ја користат оваа опција, но треба да се напомене дека всушност зависи од производителите на паметни телефони да ги искористат овие можности.

Безбедноста секако е подобрена со воведувањето на Trust Management Engine, а има и поддршка за стандардот Android Ready SE, кој овозможува користење на дигитални клучеви од автомобил, возачки дозволи, лични карти и е-паричници.

Snapdragon 8 Gen 1, исто така, располага со нов X65 5G модем со поддршка за mmWave и sub-6GHz, кој наводно испорачува брзина до 10 Gbps.

Има и поддршка за Wi-Fi 6, 6E и Bluetooth LE Audio и технологијата Snapdragon Sound што овозможува безжичен звук AptX Lossless.