Рекордна кражба на накит, скапоцени камења и Rolex часовници во Лос Анџелес

15

Потрага е започната по криминалци кои украле ретки скапоцени камења во вредност од 100 милиони долари во смел 27-минутен грабеж кој се смета за еден од најголемите грабежи на накит во историјата.

Полицијата верува дека банда крадци следеле комбе натоварено со стока од саемот за накит во Северна Калифорнија до застанување на камионот во областа Лос Анџелес пред да упаднат во возилото во раните утрински часови.

Снимката од камерата покажува како крадците го напаѓаат оклопното возило на Brink’s околу 2 часот по полноќ на 11 јули на камионската постојка на Flying J на магистралата 5 во близина на Грејпвајн, а им требало само 27 минути за да избегаат со нивниот колосален товар.

Претседателот на Меѓународниот саем за скапоцени камења и накит, Арнолд Дјук, рече дека комбето било натоварено со контејнери од 70 до 100 килограми за чување скапоцени камења и накит.

Се проценува дека бандата се оддалечила со околу 30 чанти во кои имало непознат број на накит.

„Документираните загуби се повеќе од 100 милиони долари. Ова е апсолутно рекордно злосторство. Еден од најголемите грабежи на накит во историјата. Тоа вклучува злато, дијаманти, рубини, смарагди и многу луксузни часовници”, рече Арнолд Дјук, додавајќи: „Имаше 15 излагачи, секој од нив нудеше стока во вредност од 5 до 10 милиони долари. Станува збор за мали златарници чиешто богатство беше вложено во овој камион. Грабежот ги уништи финансиски и во некои случаи влијаеше на нивното здравје“.

Крадците успеале незабележано да го заобиколат механизмот за заклучување на комбето на Brink’s и ги натовариле скапоцените камења во контејнери за складирање пред да полетаат, рекоа извори од органите за спроведување на законот.

Властите изјавија за „Лос Анџелес Тајмс“ дека двајца вооружени чувари го оставиле возилото на постојката на камионот во раните утрински часови на 11 јули.

Групата крадци потоа упаднала во камионот, влегла во нејзината приколка и почнала да истоварува контејнери со накит, злато, дијаманти, рубини, смарагди и луксузни дизајнерски часовници, вклучително и култната марка Rolex.

Нивниот грабеж е спореден со грабежот во Хатон Гарден во Лондон и со упадот во Антверпен, Белгија, за кој биле потребни месеци планирање. Наредникот Мајкл Милески од Бирото за големи злосторства во округот Лос Анџелес одби да го опише механизмот за заклучување, но призна дека „не е исклучително тешко да се скрши“.