Рим е една од најпосакуваните дестинации за купувачите на луксузни недвижнини

21

Во Италија по пандемијата, Рим е на врвот на листата на желби за купувачите на луксузни недвижности. По отворањето на државата, пазарот на недвижности во овој град доживува бум од 2021 година.

Продажбата на најскапиот недвижен имот во италијанската престолнина е зголемена од 2020 година за 31,4 отсто, достигнувајќи го највисокото ниво од 2007 година, соопшти италијанската управа за приходи.

Од друга страна, продажбата во Милано е зголемена за 24,4 отсто, што е побавно од просекот забележан од најголемите италијански градови од 28 отсто, пишува Блумберг.

Во првиот квартал од 2022 година, секој трет купувач на луксузни стоки во Италија барал имот во главниот град, според извештајот составен од Immobiliare.it и LuxuryEstate.com.

Шармот на Вечниот град отсекогаш бил негова главна атракција, а купувачите сега ги привлекува фактот што е релативно достапен. Луксузните имоти во најбараните населби во Рим чинат околу 6.000 евра за метар квадратен, што е половина од цената на слични имоти во Милано, вели Карло Џордано, член на управниот одбор на Immobiliare.it, најпопуларниот портал за недвижности во Италија.

Милано, брзорастечката финансиска престолнина на Италија, привлече повеќе купувачи од Рим од 2004 година, според податоците на Immobiliare.it. Во 2015 година, во Милано се одржа Светскиот саем, кој на градот му донесе една милијарда евра инвестиции за урбана регенерација и стимулирање на побарувачката за станбени недвижности за студенти и млади работници.