Се враќа легендарната Nokia 3210

172

Компанијата „HMD“ го издава телефонот „Nokia 3210“ во ново руво, а класичниот телефон од деведесеттите пристигнува во модерна варијанта.

Новиот телефон „Nokia 3210“ доби модерни функции, како поддршка за 4G, како и свежи бои.

Телефонот има екран од 2,4 инчи, се напојува со процесор Unisoc T107, а се напојува од батерија од 1450 mAh. За складирање податоци, има 64GB до 128GB внатрешна меморија, како и слот за microSD.

Интересно е што новата „Nokia 3210“ ќе има камера од 2MP на задната страна, иако оригиналниот модел доаѓа од времето кога телефоните сè уште немаа камери.

Неизбежно на телефонот ќе се инсталира популарната игра Змија.

Новиот телефон „Nokia 3210“ ќе биде достапен по цена од 89 евра, а се очекува да биде пуштен во продажба до крајот на мај.

Фото: Facebook