Што сака да направи Кук, пред да се повлече од Apple?

59

Пред десет години, Тим Кук ја презеде функцијата извршен директор на Apple по прераната смрт на Стив Џобс.

Во изминатата деценија, Apple значително порасна, практично на секое поле. Покрај тоа што го контролира лансирањето на десетици нови производи и две огромни услуги за стриминг, Кук го направи Apple прва компанија со пазарна капитализација од 1 трилион долари. Сепак Кук, роден во Алабама, оваа година наполни 61 година и веќе има знаци дека е речиси подготвен да продолжи напред без Apple.

Во најновото издание на неговиот билтен Power On, Марк Гурман од „Блумберг“ зборува за иднината на Кук. Гурман забележува дека според сегашниот договор, Кук ќе добие повеќе од милион акции до 2025 година. Во оваа ситуација, малку е веројатно дека тој ќе си замине пред тоа. Иако Apple без сомнение ќе се обиде да го задржи Кук на чело онолку долго колку што сака, извршниот директор може да биде подготвен да ја предаде диригентската палка.

„Ставот на Apple е дека Кук сака да остане до воведување на друга голема категорија производи, што е поверојатно очила за додадена реалност отколку автомобил“, вели Гурман. „Тој исто така разбира дека водењето компанија во Силиконската долина е обично игра за младите луѓе и нема да остане долго по својот врв“.

Гласините за очилата за додадена реалност на Apple кружат со години. Веројатно нема да ги видиме уште неколку години, но во 2022 година се очекува комплет со мешана реалност, пишува Yahoo Finance.

Кој ќе ја преземе функцијата откако Кук ќе замине?

Земајќи го сето ова предвид, Гурман очекува Кук да се пензионира во периодот 2025-2028 година. Што се однесува до човекот што ќе го заземе неговото место, Гурман има некои претпоставки. Не е изненадувачки, има многу опции за толку голема компанија. Ако Apple избере да промовира некои од своите попопуларни вработени, Еди Кју, Крег Федериги и Џон Тернас би можеле да бидат на листата. Има и други кои работеле за Apple со децении, како што се Дирдре О’Брајан и Грег Џосвиак.

Според Гурман, ова се четирите најверојатни кандидати за следниот извршен директор на Apple:

Џеф Вилијамс – виш главен оперативен директор

Грег Џосвијак – виш потпретседател, маркетинг

Дирдре О’Брајан, виш потпретседател за малопродажба

Џон Тернес, виш потпретседател за хардвер

Порано или подоцна, времето на Тим Кук во Apple ќе истече.

Во меѓувреме, Apple несомнено ќе продолжи да доминира на пазарот, при што наскоро ќе дојде претставувањето на iPhone 13 и Apple Watch 7.