Со 240 милијарди долари: Арно и понатаму е најбогатиот човек на светот

104

Со нето богатство од речиси 240 милијарди долари, заклучно со 9 мај, Французинот Бернард Арно сè уште е убедливо најбогатиот човек во светот, следен од Американците Илон Маск (179,3 милијарди долари), Џеф Безос (128,9 милијарди долари) и Лери Елисон (120,8 долари). милијарди).

Арно е на чело на конгломератот на луксузни брендови LVMH, кој ги вклучува, меѓу другите, брендовите Луј Витон, Диор, Дом Перињон, Живанши, Кензо, Фенди и многу други.

Ворен Бафет е петтиот најбогат човек во светот, со неверојатни 114,0 милијарди долари. Бил Гејтс е на 6-то место со лично богатство од 113,8 милијарди долари, а по него е Стив Балмер со 95,9 милијарди долари. Карлос Слим Хелу е на 8-то место со нето богатство од 95,4 милијарди долари. Мајкл Блумберг (94,5 милијарди долари) го зазеде деветтото место на листата на 10 најбогати луѓе во светот, а Франсоа Бетенкур Мејерс со 94,0 милијарди долари ги затвора првите 10 најбогати луѓе.

Еве ја најновата листа на 15 најбогати луѓе во светот:

Бернард Арно и семејството: 239,6 милијарди долари
Илон Маск: 179,3 милијарди долари
Џеф Безос: 128,9 милијарди долари
Лери Елисон: 120,8 милијарди долари
Ворен Бафет: 114,0 милијарди долари
Бил Гејтс: 113,8 милијарди долари
Стив Балмер: 95,9 милијарди долари
Карлос Слим Хелу и семејството: 95,4 милијарди долари
Мајкл Блумберг: 94,5 милијарди долари
Франсоа Бетенкур Мејерс и семејството: 94,0 милијарди долари
Лери Пејџ: 92,6 милијарди долари
Мукеш Амбани: 89,0 милијарди долари
Сергеј Брин: 88,6 милијарди долари
Амансио Ортега: 85,3 милијарди долари
Марк Цукерберг: 83,1 милијарди долари