Топ 10 најпродавани автомобили во Европа во јули

124

Поранешниот бестселер Golf е на работ да испадне од првите десет, но има достоен наследник. Со текот на годините, овие списоци беа релативно здодевни, бидејќи истите модели се појавуваа одново и одново, во различен или сличен редослед, но настаните од последните неколку години донесоа пресврт наавтомобилскиот пазар.

Еве ги 10-те најпродавани модели во Европа – податоци за јули 2022 година (август сè уште се брои) – од десеттото до првото место.

10. Kia Sportage

Да, еден корејски автомобил е меѓу првите десет најпродавани во Европа, и тоа е SUV, а не е најевтиниот, Hyundai Bayon.

Новиот Sportage се продава како луд, минатата година овој автомобил беше на 37 место (податоци за цела 2021 година), а оваа година постојано се движи нагоре на листата на најпродавани. Во 2022 година веќе се продадени над 80.000 примероци.

9. Opel Corsa

Ова е веќе она што може да го очекуваме. Автомобилот со години е многу популарен во продажбата на возниот парк и меѓу приватните купувачи, а сега има и атрактивна електрична верзија. Продажбата во јули – 14 илјади единици, од почетокот на годината 102 илјади возила.

8. Volkswagen Golf

Долгогодишниот лидер падна на осмото место. Или тоа е само привремено? Или овој резултат е последица на фактот што веќе има толку многу модели во гамата на Volkswagen што луѓето едноставно избираат нешто алтернатива за Golf?

Досега во 2022 година се испорачани 103.200 голфови.

7. Hyundai Tucson

Сега два корејски теренци се во првите десет на европската листа на бестселери.

Продажбата во првите седум месеци од 2022 година достигна 91 илјади примероци.

6. Fiat 500

Станува збор за феноменот на мал, урбан автомобил кој со години добро се продава бидејќи изгледа одлично и добро функционира во градски услови.

Годинава веќе 93.000.

5. Dacia Duster

Dacia Duster е во топ-5 најпродавани автомобили во Европа во јули!

Продадени се 14.920 возила, а од почетокот на годинава вкупно 88.000.

4. Toyota Yaris

Yaris се продава многу добро. Можете да го возите низ градот, можете да одите на долго патување.

Продажбата оваа година изнесува 91.000 единици .

3. Peugeot 208

Единствено Peugeot на листата, но меѓу првите три автомобили. Досега, таа е единствената на листата која продаде повеќе од 120.000 примероци во 2022 година.

Иако падна на третото место во јули, веројатно ќе ја заземе водечката позиција во 2022 година, најмногу благодарение на продажбата во Франција.

2.Dacia Sandero

Sandero секако има свои предности, освен пристапната цена. Достапен е со автоматски менувач, изгледа како значително поскап автомобил, но за помалку пари.

Досега се продадени 113.000. автомобили во 2022 година, во јули повеќе или помалку колку Peugeot 208, односно над 16 илјади.

1. Volkswagen T-Roc

Тој повеќе не е Golf, но неговиот возвишен пандан е лидер на јулската листа во Европа. Од почетокот на годината 105 илјади парчиња Volkswagen T-Roc, па секако дека е лидер во сегментот на кросовери.

Во јули, продажбата на T-Roc значително скокна, на 19.130 единици.