Украинскиот крипто-фонд потроши 54 милиони долари на воена опрема

30

Една од воените фондови на Украина потроши 54 милиони долари од своите донации во криптовалути на воена опрема, откако земјата влегува во својата 25-та недела од руската инвазија.

Украинскиот вицепремиер и министер за дигитална трансформација Михаило Фјодоров во четвртокот на Твитер објави преглед на трошоците на фондот за набавки за шлемови и дигитални оптички нишани за пушки, меѓу другата опрема.

Најголемиот дел, околу 11 милиони долари, отишол на беспилотни летала, проследени со панцири, компјутерски хардвер и софтвер.

„Благодарам на крипто-заедницата за поддршката од почетокот на целосната инвазија“, напиша министерот на Твитер.

Донациите се направени за непрофитната организација „Помош за Украина“, со која управува украинското Министерство за дигитална трансформација. Крипто-платежните врски ги обезбедуваат крипто берзата FTX, украинската берза Kuna Exchange и провајдерот за улоги на DeFi, Everstake.

Фондот првпат беше формиран во март.

„И покрај „мечкиниот“ пазар, криптовалутите станаа суштинска алатка за одбрана на Украина, обезбедувајќи флексибилност и брзина што буквално ги спаси животите на нашите војници“, напиша Александар Борњаков на Твитер кон крајот на јули.

Секоја „криптозима“ води до „криптопролет“, но индустријата е тука да остане.

Донациите може да се направат користејќи, меѓу другото, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), USDT, Solana (SOL) и Polkadot (DOT). Собраните средства одат за програми за хуманитарна помош и за вооружените сили на Украина.

Крипто заедницата – која почна да донира на почетокот на инвазијата – досега собрала повеќе од 60 милиони долари за фондот, според веб-страницата на невладината организација.

Русија ја нападна Украина на 24 февруари по неколкунеделно трупање војници на границите на земјата, што предизвика глобална осуда на Русија, вклучително и економски санкции предводени од САД.

Украина, земја пријателка на криптовалутите, ги легализираше дигиталните средства оваа година со усвојувањето на Законот за виртуелни средства во февруари, кој подоцна беше ратификуван од претседателот на земјата Володимир Зеленски во март.

Законот започна формална рамка за создавање правен пазар за дигитални средства и воспостави режим на лиценцирање и регулаторен надзор. Законот се совпаѓа со донации од крипто-заедницата за која се вели дека се во стотици милиони.

Нестабилните цени на криптовалутите имаа негативно влијание врз вкупната куповна моќ што и е потребна на Украина за складирање на својата муниција и залихи. Земјата, сепак, направи посебно купување во вредност од 58 милиони долари пред последниот голем „пад“ во јуни, рече Алекс Борњаков, заменик-министер за дигитална трансформација на Украина.