Ултра богатите и странските инвеститори во Франција преплашени од најновата политичка драма

23

Помалку розова иднина по парламентарните избори во оваа земја очекуваат богати поединци и странски бизнисмени, кои францускиот претседател Емануел Макрон ги „мазеше“ откако беше избран во 2017 година, стравувајќи дека некои од нивните предности ќе бидат доведени во прашање.

Без разлика дали станува збор за странски компании и инвестициски фондови или за богати француски граѓани, политиката што се води во последните седум години ги фаворизира нивните интереси, пред се преку пониски даноци, но и преку реформи на пазарот на труд и пензиите, кои левичарите од коалицијата кои завршија на врвот имаат намера делумно да ги поништат изборите во недела.

– Бројот на луѓе кои се распрашуваа за напуштање на Франција се зголеми за најмалку 30% во последните недели – изјави за АФП Филип Лоренц, даночен адвокат.

Тој наведува дека најмногу бараат егзил во Швајцарија, Велика Британија и САД.

– Не се нужно дел од ултрабогатите, но понекогаш се високи менаџери – вели адвокатот, кој гледа како наследниците и извршните директори поминуваат низ неговата врата.

Во новиот состав на парламентот, кој беше избран во два изборни круга, ќе има невиден број претставници на екстремната десница. 123 му припаѓаат на Националното собрание на Марин Ле Пен, а уште 20 претставници се поврзани со крајната десница.

Вториот круг од парламентарните избори во Франција за многумина беше големо изненадување, имајќи предвид дека победата ја извојува Новиот народен фронт (НФП), левичарска коалиција составена од неколку партии.

Иако во наредните денови и недели следува формирањето на владата, Новиот народен фронт со 182 претставници ќе ја има најдобрата стартна позиција за формирање влада, а за очекување е дека Макрон најпрво ќе ја даде таа политичка опција можност за формирање влада, пренесува SEEbiz.