Во декември, Иран извезол најмногу сурова нафта од 2019 година

31

Иран извезол просечно 1,137 милиони барели сурова нафта дневно во декември 2022 година, што претставува зголемување од просечните 42.000 барели дневно во ноември минатата година, што е рекорден извоз од 2019 година, соопшти енергетската консултантска компанија SVB со седиште во Вашингтон.
Зголемувањето се случи и покрај американските санкции, кои земјата ги воведе поради зголемените испораки во Кина и Венецуела, пренесува Ројтерс.

„Во споредба со администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп, немаше сериозни задушувања или прекини на извозот на нафта од Иран“, рече Сара Ваксури од консултантската компанија SVB.

Во 2018 година, тогашниот американски претседател Доналд Трамп се повлече од Нуклеарниот договор, кој беше потпишан во 2015 година, и повторно воведе санкции насочени кон ограничување на извозот на нафта и поврзаните приходи на иранската влада.

Ваксури додава дека помалата побарувачка од Кина, како и зголемениот кинески увоз на руска нафта, биле голем предизвик за Иран, а најголемиот дел од иранската нафта сè уште се извезува во Кина преку другите земји на Далечниот Исток.