Volvo објави нови детали за малиот ЕВ кросовер EX30

15

Шведскиот производител Volvo со ново тизер видео сподели повеќе детали за својот претстоен целосно електричен кросовер EX30

Volvo објави ново и тизер видео во кој се открива многу повеќе за нивниот претстоен мал целосно електричен SUV, EX30, притоа потврдувајќи дека премиерата ќе се случи на 7 јуни. Најмалиот член на растечката SUV гама на Volvo за прв пат беше најавен во ноември 2022 година, заедно со предводникот EX90. Очекувано, позајмува многу стилски знаци од својот поголем „брат“, иако изгледа разиграно, нешто што е очигледно од новиот тизер. Вообичаените карактеристики ги вклучуваат поделените задни светла, фаровите во стил на пиксели и целокупната површина. Од друга страна, компактниот отпечаток, пропорциите и стаклената градина на EX30 изгледаат слично на малку поголемиот XC40.

 

 

Се очекува Volvo EX30 да биде поставен на компактна верзија на модуларната платформа на Geely SEA (Sustainable Experience Architecture) која веќе ги поткрепува теренците со слична големина, вклучувајќи ги Smart #1 и Zeekr X. Најверојатно ќе нуди избор помеѓу единечни и двојни електрични мотори, заедно со батерии со различни капацитети.

Претходно оваа година, извршниот директор на Volvo, Џим Роуан, зборуваше за EX30, нарекувајќи го „навистина важен“ модел за марката. Тој рече дека ќе се нуди по „навистина добра цена“, додека е „многу безбеден“, со „пристоен опсег“ и „висок квалитет“ со „добра големина“. Volvo се надева дека неговиот нов SUV од почетно ниво ќе им помогне да допрат до помладата публика, бидејќи ќе се фокусира на онлајн продажбата и ќе предложи нов модел на сопственост базиран на претплата со тримесечна обврска.

Производителот на автомобили рече дека ќе открие „многу повеќе детали“ за EX30 во наредните недели. Исто така, беше најавено дека Volvo EX30 ќе стане достапен за преднарачка на одредени пазари од денот на неговото деби на 7 јуни. Производството ќе се одвива во Кина.

Преземено од Avtoplus.mk