Зошто Грузија ќе биде една од најбрзо растечките економии во светот оваа година

117

Додека војната ја задушува Европа, мала нација заглавена под Русија ужива во неочекуван економски бум.
Грузија е на пат да стане една од најбрзо растечките економии во светот оваа година по драматичниот прилив на повеќе од 100.000 Руси од почетокот на инвазијата на Москва на Украина и мобилизацијата во Русија.

Додека голем дел од светот се движи во рецесија, земјата со 3,7 милиони жители што се граничи со Црното Море се очекува да оствари силен раст од 10 отсто на економското производство во 2022 година во услови на зголемена потрошувачка, според податоците од меѓународните институции што ги објави Ројтерс.

Тоа би ја ставило скромната економија на БДП од 19 милијарди долари, добро позната во регионот по своите планини, шуми и вински долини, пред пазарите во развој како Виетнам и извозниците на нафта како Кувајт, кои се поддржани од високите цени на суровата нафта.

– На економска страна, Грузија оди многу добро. Има еден вид бум. Сите индустрии работат многу добро, од мали до корпоративни. Не можам да замислам ниту една индустрија која има проблеми оваа година – изјави за Ројтерс Вахтанг Бутскрикидзе, извршен директор на најголемата банка TBC. ”

Најмалку 112.000 Руси имигрирале во Грузија оваа година, покажува статистиката на граничните премини. Во многу случаи станува збор за побогата класа која донела многу пари.

Првиот голем бран од 43.000 пристигна откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари и Путин се пресели да го смири противењето на војната дома. Вториот бран дојде откако Путин најави мобилизација на крајот на септември.

Економскиот бум на Грузија – краткотраен или не – збуни многу експерти кои очекуваа страшни последици од војната за поранешната советска република, чија економија е тесно поврзана со нејзиниот поголем сосед преку извозот и туристите.

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), на пример, во март предвиде дека конфликтот во Украина ќе и нанесе голем удар на грузиската економија. Исто така, Светската банка во април прогнозира дека растот на земјата во 2022 година ќе падне на 2,5% од првичните 5,5%.

– И покрај сите очекувања што ги имавме… дека оваа војна против Украина ќе има значителни негативни импликации за грузиската економија, засега не гледаме материјализација на тие ризици – рече Димитар Богов, водечки економист на ЕБОР за Источна Европа и Кавказ. .

– Напротив, гледаме дека грузиската економија расте доста добро оваа година, двоцифрена – рече тој.

Оние кои бегаат од руската војна носат многу пари со себе.

Помеѓу април и септември, Русите префрлиле повеќе од 1 милијарда долари во Грузија преку банки или услуги за трансфер на пари, пет пати повеќе отколку во текот на истите месеци во 2021 година.

Тој прилив помогна грузиската валута да дојде до најсилното ниво во последните три години.

Околу половина од руските новодојденци доаѓаат од технолошкиот сектор, според извршниот директор на TBC, Бутскрикиџе и локалните медиуми, и во согласност со истражувањата и проценките во Русија кои укажуваат на егзодус на десетици илјади високомобилни ИТ работници по инвазијата на Украина.

– Станува збор за луѓе од висока класа, богати луѓе, кои доаѓаат во Грузија со некои бизнис идеи и драстично ги зголемуваат трошоците – рече Давит Кешелава, виш истражувач на Меѓународната школа за економија на Државниот универзитет во Тбилиси (ISET).

– Очекувавме дека војната ќе има многу негативни ефекти, но испадна сосема поинаку – додаде тој.