10 најбогати луѓе на почетокот на 2024 година

51

Како што влегуваме во 2024 година, можеме да очекуваме уште една година во која доминира технолошката олигархија која сега ги сочинува највлијателните луѓе на планетата.

Секој потег и изрека на Илон Маск станува главна вест, додека неговото тековно ривалство со сопственикот на Мета, Марк Цукерберг додава лична димензија на изјавите на социјалните мрежи – и листите на најбогатите. Американскиот веб-сајт Форбс ја следи вредноста на ултрабогатите – а еве го нивниот распоред на првиот ден од јануари 2024 година.

Форбс објави дека милијардерите на врвот на листата на Форбс имале прилично добар декември – барем во однос на нивните акции. Од 1 јануари 2024 година, седум од 10-те најбогати луѓе во светот се побогати отколку пред еден месец. Заедно, 10-те најбогати луѓе во светот, според Форбс, вредат 1,47 трилиони долари од полноќ на 1 јануари – повеќе од 1,44 трилиони долари пред еден месец. Двајцата најголеми добитници во изминатиот месец (во долари) беа основачот на Facebook Марк Цукерберг и извршниот директор на LVMH Бернард Арно; и двете се 9,4 милијарди долари побогати од 1 декември поради растот на цените на акциите на нивните компании. Арно беше најбогатиот човек на светот на почетокот на минатата година, но Маск го претекна во јуни.

Еве ги 10-те најбогати луѓе на почетокот на 2024 година:

1. Илон Маск
Илон Маск има нето богатство од 251,3 милијарди долари. Тој е извршен директор на компанијата за електрични автомобили Тесла, ракетната компанија Space X и платформата за социјалните медиуми X, до неодамна Твитер. 52-годишникот живее во Тексас и додека моментално е најбогатиот човек на светот, неговото богатство на својот врв изнесувало 320 милијарди долари.

2. Бернар Арно
Французинот Бернар Арно, кој е сопственик на компанијата за луксузни производи LVMH, вреди 200,7 милијарди долари. Тој има 74 години и живее во Париз, а брендовите во сопственост на LVMH се Луј Витон, Кристијан Диор, Моет и Чандон, Сефора и Тифани и Ко.

3. Џеф Безос
Безос го основаше Амазон, кој беше извршен директор до 2021 година, а неговото сегашно богатство се проценува на 168,4 милијарди долари. Тој ја трансформираше компанијата од онлајн продавач на книги во се-во-едно шопинг сајт, со спин-оф во телевизија Amazon Prime. Безос (59) живее во државата Вашингтон, САД, а сега е сопственик на Вашингтон пост.

4. Лери Елисон
Лери Елисон, кој ја основаше софтверската фирма Оракл во 1977 година, е четвртиот најбогат човек во светот со нето богатство од 135,3 милијарди долари. 79-годишникот сè уште е претседател на компанијата и главен директор за технологија. Во 2012 година, Елисон го купи хавајскиот остров Ланаи за 300 милиони долари и се пресели таму, иако сè уште има домови во Калифорнија.

5. Марк Цукерберг
Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг, вреди 125,3 милијарди долари. Цукерберг и неговата сопруга Присила Чан ветија дека ќе им помогнат на другите да ги излечат, управуваат или спречат сите болести до крајот на овој век.

6.Бил Гејтс
Гејтс, чиј имот се проценува на 119,6 милијарди долари, беше најбогатиот човек на светот долга серија години – од 1995 до 2017 година, а најголем дел од богатството доаѓа од Мајкрософт, технолошкиот гигант што тој го основаше. 68-годишникот сè уште е вклучен во работењето на компанијата, иако неговиот фокус е на филантропијата и инвестирањето во други компании.

7. Ворен Бафет
Инвеститорот Ворен Бафет се наоѓа на седмото место на листата со имот во вредност од 118,6 милијарди долари. Овој 93-годишник е еден од најуспешните инвеститори на сите времиња.

8. Лари Пејџ
Пејџ е ко-основач на Гугл кој работи од 1998 година и сега неговото лично богатство се проценува на 117,2 милијарди долари. 50-годишникот живее во Пало Алто, во срцето на Силиконската долина во Калифорнија и е член на одборот на директори на Alphabet, матичната компанија на Google.

9. Сергеј Брин
Друг ко-основач на Google, колега на Пејџ. 50-годишникот се повлече од челната позиција на Alphabet во декември 2019 година, но остана негов клучен акционер со контролни механизми.

10. Стив Балмер
Балмер со нето богатство од 112,2 милијарди долари – благодарение на неговата улога во Мајкрософт, каде што беше извршен директор 14 години (2000-2014). Сега има 67 години, а по пензионирањето од Мајкрософт го купи кошаркарскиот тим на Лос Анџелес Клиперс за две милијарди долари, што претставува рекордно купување на кошаркарски клуб, чија вредност сега Форбс ја проценува на 4,65 милијарди долари.