Абрамович во криза: Ги моли моќните пријатели да му позајмат по милион долари

245

Рускиот олигарх Роман Абрамовиќ ги моли своите пријатели од Холивуд и американските моќници да му позајмат по милион долари.

Тој се најде во безизлезна ситуација откако беше цел на западни санкции, а целиот имот му беше замрзнат поради рускиот напад на Украина.

Поранешниот сопственик на фудбалскиот клуб Челзи, чии банкарски сметки се замрзнати во САД и Обединетото Кралство, очајно бара од своите моќни пријатели заеми, дознава Page Six. Трошоците вклучуваат одржување на неговите луксузни суперјахти.

Сепак, иако Абрамович, кој е на своите јахти, но и на имотот Св. Барт, чиј домаќин се познати личности и има многу пријатели во Холивуд, Вол Стрит и светот на технологијата, тие се чини дека се претпазливи кога станува збор за позајмување пари на рускиот олигарх, пренесува Јутарњи лист.

„Роман бара од своите најблиски пријатели да му позајмат по милион долари. Тој вели дека никогаш не пропуштил да му исплати плата на својот персонал, што е околу 750.000 долари неделно. И додека неговиот имот е замрзнат, тој не може да ги плати своите луѓе“, рече извор близок до Абрамович.

„Меѓу другите, тој контактираше со холивудскиот продуцент и режисер Брет Ратнер и семејството Ротшилд и побара од нив да му позајмат пари, бидејќи се добри пријатели. Но, тие не се согласија бидејќи или ја немаат таа сума во готовина или не е јасно со какви последици би можеле да се соочат поради тоа“, додава изворот.

Како што претходно објави Блумберг, Велика Британија и ЕУ во март го санкционираа Абрамович, чие богатство се проценува на 14,3 милијарди долари. Поради санкциите, тој беше принуден да се откаже од фудбалскиот клуб Челзи, на чие чело е од 2003 година. Инаку, една од неговите јахти неодамна била видена во црногорското пристаниште Тиват.