Адани испадна од листата на 10 најбогати луѓе во светот

26

Гаутам Адани отпадна од 10-те најбогати луѓе во светот и наскоро би можел да биде соборен како најбогат човек во Азија доколку акциите на неговиот конгломерат продолжат да паѓаат.

Индискиот милијардер падна од четвртото на 11-то место на индексот на милијардери на Блумберг, при што 34 милијарди долари од неговото лично богатство исчезнаа за само три трговски дена.

Со моментално богатство од 84,4 милијарди долари, Адани сега е само едно место над конкурентот и претседател Reliance Industries Ltd. Мукеш Амбани, чие богатство е 82,2 милијарди долари.

Акциите на компаниите на Групацијата Адани паднаа во тридневната распродажба која збриша пазарна вредност од над 68 милијарди долари, по објавувањето на извештајот на Хинденбург Рисрч во кој се тврди дека „дрско манипулирање со акциите и сметководствена измама“ од страна на групата компании Адани.

Адани сега е под Мексиканецот Карлос Слим, ко-основачот на Google Сергеј Брин и поранешниот извршен директор на Мајкрософт Стив Балмер на индексот на милијардери, објави Блумберг.

Фото: Pixabay