Адани падна на четвртото место, Безос влезе во топ 3 листата на најбогати луѓе во светот

64

Милијардерот Гаутам Адани, кој е најбогатиот Индиец и Азиец во светот, во изминатите неколку дена доживеа пад на неговото богатство, што доведе до негово рангирање на индексот на милијардери на Блумберг. Имено, Адани сега е на четвртото место на листата на најбогати луѓе во светот, според податоците на Блумберг.

Џеф Безос од Амазон истовремено стана трет најбогат човек на светот, додека првите двајца најбогати луѓе на планетата се уште се Бернард Арно од Луј Витон и Илон Маск, кој е сопственик на Tesla, SpaceX и Twitter.

Нето вредноста на Гаутам Адани, кој е претседател на индискиот конгломерат Адани Груп, е 120 милијарди долари, додека нето вредноста на Безос се зголеми на 121 милијарда долари на 24 јануари 2023 година.

Бернард Арно останува најбогат човек во светот со 188 милијарди долари.