Акциите на Evergrande се суспендирани од тргување, компанијата мора да урива згради

13

Акциите на кинеската групација Evergrande се суспендирани од тргување, соопшти инвеститорот во понеделникот, без да наведе причина.

Затворањето дојде поради информациите во кинеските медиуми дека властите во јужната провинција Хаинан му наредиле на најзадолжениот градежник во светот да урне 39 згради за 10 дена, бидејќи градежните дозволи биле добиени незаконски.

Наредбата, наводно, се однесува на огромниот проект Ocean Flower, одморалиште изградено на острови во близина на брегот на Хаинан, според кинеската новинска агенција Cailian.

Зградите опфаќаат 435.000 квадратни метри, а изградбата траела осум години, се вели во официјалното соопштение до канцеларијата на Evergrande во Хаинан.

Регулаторите на градот Донгжу во ноември рекоа дека ќе го блокираат планот на Evergrande да ги исплати долговите кон изведувачите и другите доверители со тоа што ќе им дадат имоти, рече Каиксин.

Evergrande се обидува да отплати повеќе од 300 милијарди долари долг, вклучително и скоро 20 милијарди долари во обврзници на меѓународниот пазар, кои беа опишани како вкрстено неисполнување на обврските од страна на рејтинг фирмите минатиот месец, откако фирмата не успеа да изврши исплати.

Инвеститорот на имотот ги пропушти новите исплати на купони од 255 милиони американски долари минатиот вторник, иако и двајцата имаат грејс-период од 30 дена. Како и за низата случаи на пропуштени плаќања во последниот квартал од 2021 година, компанијата не коментираше.

Компанијата формираше комитет за управување со ризик со многу членови од државни компании и рече дека активно ќе се ангажира со своите доверители.

Во петокот, Evergrande ги откажа плановите за отплата на инвеститорите во своите производи за управување со богатството, велејќи дека секој инвеститор во неговиот производ за управување со богатство може да очекува да добива 8.000 јуани (1.257 американски долари) месечно како главнина за три месеци, без оглед на рочноста на инвестиција.

Овој потег го нагласува продлабочениот проблем со ликвидноста на градителот на имоти.

Акциите на Evergrande паднаа за 89% минатата година, затворајќи на 1,59 HK $ во петокот.

Одделот за електрични возила, China Evergrande New Energy Vehicle Group, падна за 10 отсто на почетокот на тргувањето во понеделникот, додека единицата за управување со имот Evergrande Services падна за 2,3 отсто.

Evergrande не е единствениот кинески градежен изведувач што е зафатен од криза со ликвидност. Севкупно, секторот должи 19,8 милијарди американски долари офшор долг деноминиран во американски долари во првите три месеци од 2022 година, рекоа аналитичарите на Nomura минатиот месец. Во вториот квартал од оваа година, тие треба да најдат уште 18,5 милијарди долари, притоа да исполнат милијарди исплати на локалниот долг во јуани.

Други програмери кои се изложени на ризик од неисполнување на обврските ги вклучуваат Kaisa, која пропушти огромен откуп во декември и двапати ги суспендираше своите акции во последниве месеци. Нејзините акции изгубија 75% од вредноста во последната година.

Аналитичарите на S&P проценуваат дека една третина од кинеските градежници би можеле да се соочат со криза со ликвидноста во следните 12 месеци.

Градежниците, исто така, треба да најдат 1,1 трилиони јуани (172 милијарди долари) во ретроспективна исплата на градежните работници пред кинеската Нова година на почетокот на февруари.

Берзанскиот индекс на кинеските градежници падна за цели 2,8%, откако Sunac China Holdings Ltd. и Shimao Group Holdings Ltd. се намалија за повеќе од 8%.

Компаниите за недвижнини имаат растечки сметки за плаќање во јануари и намалени можности за собирање средства. Индустријата ќе мора да најде најмалку 197 милијарди долари за покривање на доспеани обврзници, купони, доверливи производи и одложени плати на милиони работници, според проценките на „Bloomberg“ и проценките на аналитичарите.

Според аналитичарите на Citigroup Inc. Продажбата на Evergrande падна за 99% до 7% од ноември, велат аналитичарите во белешката во неделата. Продажбата за Shimao падна за 25% од ноември.

Падот на акциите на програмерите не беше споредлив со нивните обврзници. Кинеските доларски обврзници со висок принос се зголемија за 1 цент во однос на доларот во понеделникот, според кредитни трговци.