Акциите на Порше пораснаа на дебито на берзата во Франкфурт

32

Акциите на Порше Porsche пораснаа на своето деби на берзата во четвртокот, во една од најголемите јавни понуди во Европа досега, јавија светските медиуми.

Акциите на култната марка на спортски автомобили првично се тргуваа за

84 евра (81 долар) во четвртокот наутро, откако доцна во средата беа ценети на врвот од нивната понуда, по 82,50 евра. Ја проценува компанијата на околу 75 милијарди евра.
„Денес е одличен ден за Порше и одличен ден за Фолксваген“, изјави Арно Антлиц, главен финансиски директор на Фолксваген за „Squawk Box Europe“ на CNBC во четвртокот.

Организацијата знаеше дека иницијалната јавна понуда (ИПО) ќе биде успешна, според Антлиц, наведувајќи ги „силните финансиски средства“ и „многу убедливата стратегија за иднината“.

„Бевме убедени и покрај предизвикувачкото опкружување, оваа ИПО ќе се покаже успешна, и бевме во право“, изјави тој за Анет Вајсбах од CNBC.