Алибаба инвестира една милијарда долари во Турција

40

Кинескиот гигант за е-трговија Alibaba Group Holding планира логистички центар на аеродромот во Истанбул и центар за податоци во близина на турската престолнина Анкара со инвестиција од повеќе од една милијарда долари, изјави неговиот претседател Мајкл Еванс.

Турскиот весник Сабах објави дека Еванс во интервју изјавил дека компанијата сака да инвестира во Европа и на Блискиот Исток и дека Турција ја гледа како многу силна производствена база.

„Имаме сериозен инвестициски план на аеродромот во Истанбул. Можеме да ги оцениме плановите за е-извоз од овде во Европа, Блискиот Исток и Далечниот Исток. Планираме инвестиција од повеќе од една милијарда долари“, изјави Еванс.

Trendyol, една од најпознатите турски платформи за е-трговија, е поддржана од Alibaba.