Амазон ја одложува изградбата на магацини во Шпанија

19

Американскиот технолошки гигант Amazon.com ја стопираше изградбата на нови магацини во Шпанија до 2024-та. Ова го пишува шпанскиот весник El Confidencial, повикувајќи се на извори од компанијата кои сакале да останат анонимни, пренесува Reuters.

El Confidencial тврди дека компанијата за е-трговија им кажала на своите добавувачи и партнери „да чекаат и да видат“ бидејќи онлајн купувањето поттикнато од пандемијата се забавува.

Во изјавата испратена по е-пошта до Reuters, од Amazon велат: „Нашата посветеност кон Шпанија останува“.

„Во 2022-ра година отворивме нови логистички станици, центри на Amazon Fresh и логистички центар (во Шпанија)“, соопшти компанијата без да даде детали.

Во јуни, Amazon соопшти дека планира да додаде 2.000 нови работни места во Шпанија во 2022-ра година, со што вкупната работна сила во земјата ќе достигне 20.000 лица.

Во почетокот на септември, Bloomberg објави дека Amazon ќе ги отфрли своите операции за испорака од големи размери поради забавување на растот на продажбата со отфрлање на голем број постоечки логистички капацитети и планирани во САД, според консултантската компанија MWPVL International, која следи недвижен имот.

Според компанијата, Amazon или ги затворила или се откажала од плановите за отворање на 42 локации и одлучила да ја одложи изградбата на уште 21. Во тоа време, компанијата соопшти дека Amazon откажал и неколку европски проекти, особено во Шпанија.