Amazon: Маск верува дека прописите не важат за него

73

Amazon изјави пред американските регулатори дека Илон Маск не верува дека владините прописи се однесуваат на милијардерот кој раководи со Tesla и SpaceX. Ова се случи додека компаниите се борат за конкурентни планови за сателитски интернет, пренесe Ројтерс.

Во жестокиот коментар до Федералната комисија за комуникации, Amazon го обвини Маск дека ги игнорира правилата наметнати од владата, вклучително и неколку барања на Федералната воздухопловна администрација (ФАА).

„Без разлика дали станува збор за лансирање сателити со нелиценцирани антени, лансирање ракети без одобрение од кула или повторно отворање фабрика со кршење на наредбите, однесувањето на SpaceX и другите компании предводени од Маск го прави нивниот план јасен: правилата се за други луѓе, и оние кои инсистираат или едноставно да побарате нивно почитување заслужуваат потсмев и напади“, пишува Amazon.

И SpaceX и Tesla не одговорија веднаш на барањето за коментар. Двaта регулатори одбиле да коментираат.

Project Kuiper на Amazon, планирана мрежа од повеќе од 3.000 сателити од 10 милијарди долари, која ќе обезбеди брз Интернет од вселената, се соочува со силна конкуренција од мрежата Starlink на SpaceX.

Основачот на Amazon, Џеф Безос и Илон Маск се конкуренти во бизнисот со патувања во вселената. Blue Origin на Безос ја оспори одлуката на Националната аеронаутичка и вселенска администрација да му додели договор на SpaceX за 2,9 милијарди долари.

На 25 август, Amazon ја повика Федералната комисија за комуникации да ја отфрли предложената ревизија на плановите за конфигурација на сателитi на SpaceX, велејќи дека тоа е спротивно на правилата на Комисијата и ги оставa „речиси сите поголеми детали нерешени“.

Минатата недела, SpaceX го обвини Amazon во сопствените документи до властите дека се обидуваат да го забават планот на SpaceX. Исто така, се вели дека тоа е „само уште еден од тековните напори на Amazon да ја забави конкуренцијата“.