AMD најави 6-nm мобилен процесор Ryzen 6000

8

AMD најави на денешниот CES 2022 целосен опсег на процесори Ryzen 6000 за лаптопи со нова, помоќна архитектура на јадрото Zen 3+ и графика RDNA 2. Серијата е изградена на процесната технологија од 6 nm на TSMC. AMD, исто така, го објави новиот десктоп процесор Ryzen 7 5800X3D со технологија 3D V-Cache за повисоки перформанси за игри и откри податоци за процесорот Ryzen 7000 со архитектура Zen 4, кој користи Socket AM5.

Новата архитектура Zen 3+ е оптимизирана за поголеми перформанси на ват. Мобилните процесори Ryzen 6000 се најбрзите чипови во линијата Ryzen до сега, со работен такт до 5 GHz, до 1,3 пати повисока брзина на обработка и до 2,1 пати побрза графика од серијата Ryzen 5000, соопшти AMD.

Јадрото Zen 3+ вклучува нови функции за адаптивно управување со енергијата што брзо ја регулираат брзината, како и нови состојби на длабок сон што помагаат да се заштеди енергија. Во споредба со претходната генерација на Ryzen процесорите, серијата 6000 може да користи до 30% помалку енергија за видео конференции. Ова го продолжува траењето на батеријата до 24 часа при репродукција на филмови, додека лаптопите се тивки.

Процесорите Ryzen 6000 вклучуваат до 8 јадра со високи перформанси, од кои секое може да се справи со повеќе задачи истовремено. Според AMD, новите чипови ги зголемуваат перформансите со една нишка на ултра тенките лаптопи до 11% и перформансите со повеќе нишки до 28% во споредба со претходната генерација.

Ryzen 6000 е исто така првиот мобилен процесор кој има вградена графика базирана на архитектурата RDNA 2, која е до двапати побрза од најновата генерација на мобилни чипови. Ова е првата вградена графика во светот која може беспрекорно да игра широк спектар на компјутерски игри со Full HD резолуција, соопшти AMD.

Процесорите имаат целосно нов интегриран мотор на дисплеј со поддршка за ултра високи резолуции и стапка на освежување. Серијата Ryzen 6000 ги подобрува AAA игрите, поддржува динамични HDR дисплеи и технологија FreeSync за непречена репродукција без одлагање или прекин.

Дополнително, серијата Ryzen 6000 е изградена на целосно нова платформа со поддршка за DDR5 меморија, периферни уреди PCIe 4.0 и USB4, сузбивање на бучавата во позадина базирана на вештачка интелигенција и решенија за Wi-Fi 6E од соработка со Qualcomm и MediaTek.

Ryzen 6000 е првиот x86 процесор кој целосно ги поддржува напредните безбедносни карактеристики на Windows 11 со интегрираниот безбедносен процесор на Microsoft Pluton, во комбинација со други безбедносни карактеристики како што се AMD Secure Processor и AMD Memory Guard.

Првите лаптопи со Ryzen 6000 процесори се очекуваат од OEM партнерите како Asus, Dell и HP во февруари 2022 година. Подоцна во текот на годината ќе се појават повеќе од 200 мобилни компјутери за дома и за бизнисот, врз основа на портфолиото на Ryzen за 2022 година.

AMD ги најави и десктоп процесорите од серијата Ryzen 5000 со 3D V-Cache технологија за игри. Врз основа на архитектурата Zen 3, процесорот Ryzen 7 5800X3D е најбрзиот за игри во светот, тврдат од AMD. Чипот ќе биде достапен за AM4 сокетот подоцна во пролетта 2022 година.

Во меѓувреме, AMD откри податоци за процесорите од серијата Ryzen 7000, кои се базираат на 5-нанометарската архитектура Zen 4 и се очекува да се појават на пазарот во втората половина на 2022 година. За Ryzen процесорите со Zen 4 архитектура, компанијата ќе воведе комплетно нов Socket AM5 .