Америка инвестира милијарда долари во аеродромите

26

Федералната администрација за воздухопловство на САД соопшти дека доделува речиси 1 милијарда долари на 99 аеродромски проекти според законот за инфраструктура од 2021 година.

Тој закон предвидува издвојување на вкупно една милијарда долари за инфраструктура.

Меѓународниот аеродром во Ајова доби 10,8 милиони долари за да го замени терминалот од 1948 година кој работи надвор од капацитетот и 29 милиони долари на меѓународниот аеродром во Солт Лејк Сити во Јута за реконструкција на терминалот и теренот, објави Ројтерс.

Фото: Pixabay