Американците вршат притисок врз Кинезите да престанат да купуваат нафта од Иранците

31
Соединетите држави испратија порака преку дипломатски канали до Кина да го намали купувањето на иранска сурова нафта, изјавија американски и европски претставници, додека Вашингтон се обидува да го убеди Техеран да ги продолжи разговорите за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година.

Се верува дека купувањето иранска нафта од страна на кинеските компании помогна во одржувањето на иранската економија, и покрај санкциите на САД дизајнирани да ја задушат таквата продажба за да извршат притисок врз Иран да ја спречи нуклеарната програма.

„Свесни сме за купувањата извршени од кинески компании“, изјави за Ројтерс анонимен висок американски функционер. „Ги искористивме нашите тела за санкции за да одговориме на обидите на Иран да ги избегне овие забрани, вклучително и оние што прават бизнис со Кина, и ќе продолжиме да го правиме тоа доколку е потребно“, додаде тој.

„Сепак, ние дипломатски им пристапивме на Кинезите како дел од нашиот дијалог за иранската политика и веруваме дека ова е, генерално, поефикасен начин за решавање на нашата загриженост“, рече официјалниот претставник.

Одделно, европски дипломат рече дека ова е едно од прашањата што ги покренал заменик -државниот секретар на САД, Венди Шерман, кога ја посетила Кина кон крајот на јули. Европски функционер, кој сакаше да остане анонимен поради чувствителноста на „нуклеарната дипломатија“, рече дека Кина го штити Иран и сугерираше дека едно од главните прашања за Западот е колку нафта Кина купува од Иран.

Стејт департментот се уште не одговори на барањето за коментар на изјавите на американските и европските претставници.

Компанијата за аналитиза на пазарот, Kpler проценува дека увозот на кинеска нафта од Иран во просек изнесувал 553.000 барели дневно од август.

Индиректните американско-ирански преговори за заживување на договорот од 2015 година, што започна во април, беа прекинати повторно во јуни, два дена откако тврдокорниот Ебрахим Раиси беше избран за претседател на Иран, на местото на Хасан Рохани, чија администрација преговараше за договор.

Според договорот, Иран се согласи да ја ограничи својата програма за збогатување ураниум, што е еден од можните начини за развој на материјали за нуклеарно оружје, во замена за олеснување на американските економски санкции, но и оние што ги спроведуваат ОН и ЕУ. Иран негираше дека сака да изгради сопствена нуклеарна бомба.