Аналитичар предупредува на претстојни падови на крипто-пазарот

51

Крипто-аналитичар вели дека Avalanche (AVAX) и другите водечки платформи Layer 1 почнуваат да покажуваат знаци на слабост.

Аналитичарот под псевдоним Smart Contracter сподели на своите 205.000 следбеници на Twitter дека платформата за паметни договори Avalanche изгледа слаба откако запиша последователни пониски врвови во нејзините впарувања со доларот и Bitcoin (BTC).

„AVAX сè уште изгледа многу, многу нездраво во споредба со BTC и USD. [Почна] да личи на Solana [кога падна] во ноември. [Јас] не би бил изненаден да видам уште -50%“.

Уште во ноември, другата платформа за паметни договори Solana (SOL) запиша рекордни 259 долари. Средството оттогаш е во надолен тренд и сега се тргува по 88,4 долари.

Во меѓувреме, AVAX се тргуваше за околу 79 долари, што е намалување за околу 50% од неговиот историски максимум од 147 долари.

Smart Contracter додава дека другите крипто-средства од Layer 1 се чини дека ги следат стапките на AVAX.

„Сите предности на Layer 1 што ги предводеа овогодинешните пакети AVAX, LUNA, ATOM [и] FTM почнуваат да изгледаат одвратно. Cosmos (ATOM) значително падна, губејќи речиси 50% од својата вредност од рекордното високо ниво од 44,7 долари“.

Платформата за паметни договори Fantom (FTM) изгуби повеќе од 60% од својата рекордна вредност од 3,4 долари во октомври.

Гледајќи го BTC, крипто-стратегот предвидува краткорочно враќање над 40.000 долари пред врвната криптовалута да го продолжи својот надолен тренд.

„Неделното затворање е страшно за BTC и ETH и се чини дека силата на почетокот на неделата до 42.000 долари веројатно [ќе биде проследена со пад] на најниските нивоа, според мое мислење“, додава тој.