Apple го намалува производството на iPhone и AirPods

18

Apple Inc. планира да го намали производството на своите iPhone-и и AirPods бидејќи кризата во Украина и зголемената инфлација почнаа да тежат на побарувачката за потрошувачка електроника, објави во понеделникот Nikkei, цитирајќи извори.

Компанијата планира да произведе околу 20% помалку iPhone SE во следниот квартал или да ги намали производните нарачки за околу 2 до 3 милиони единици првично планирани поради помалата побарувачка од очекуваната, рече Nikkei.

Американскиот технолошки гигант, исто така, ги намали нарачките за своите безжични слушалки AirPods за повеќе од 10 милиони единици за цела 2022 година, бидејќи ги намалува нивоата на залихи поради слабата побарувачка, пишува весникот.

На почетокот на овој месец, Apple воведе 5G поврзување на својот iPhone SE, неговиот поевтин модел наменет првенствено за купувачите на пазарите во развој.

Counterpoint Research соопшти дека претходниот 4G iPhone SE учествувал со 12% од вкупната продажба на iPhone од неговото лансирање во вториот квартал на 2020 година до крајот на 2021 година, а Јапонија е најголемиот пазар по Соединетите држави.

Компанијата, исто така, побара од добавувачите да произведат неколку милиони единици помалку од целата палета на iPhone 13 од претходно планираното, но рече дека прилагодувањето се заснова на сезонската побарувачка, според Nikkei.