Apple подготвува настан за 7 септември

51

Американскиот технолошки гигант Apple сака да го одржи настанот за претставување на новиот производ на 7 септември за да ја прикаже серијата iPhone 14, изјавија за Bloomberg извори запознаени со ова прашање. Тогаш се очекува компанијата да ја прикаже најновата верзија на производот што генерира повеќе од половина од нејзиниот приход.

Новите модели на iPhone ќе пристигнат во напорната есенска сезона на претставување производи, која ќе вклучува и многу нови Mac модели, iPad од пониска и повисока класа и три модели на Apple Watch.

Apple ги освежува своите предводници во време на предизвик за индустријата. Продажбата на паметни телефони почна да се намалува бидејќи потрошувачите се борат да се справат со инфлацијата и економските турбуленции. Но, се чини дека Apple е подобро позициониран од неговите конкуренти. iPhone се продаде добро минатиот квартал, а компанијата им кажа на добавувачите дека не очекува пад на побарувачката.

Компанијата со седиште во Купертино, Калифорнија обично најавува други производи заедно со iPhone, вклучувајќи го и нејзиниот најнов паметен часовник Apple Watch. Вообичаено, компанијата ги објавува своите нови телефони во продавниците околу една и пол недела по нивното јавно претставување, а се очекува оваа година да не ја изневери нејзината традиција. Некои вработени во продавниците за малопродажба добија инструкции да се подготват за големо лансирање на нов производ на 16 септември.

Цената на акцијата на Apple порасна за речиси 1 отсто на берзата во Њујорк по веста. Акциите на компанијата изгубија 2% од вредноста од почетокот на годината, иако во последните месеци се соочија со многу поголем пад.

Компанијата има намера да го пренесува настанот во живо онлајн наместо да одржува настан лично, продолжувајќи да го следи пристапот што го зеде на почетокот на пандемијата. Воведните говори на Apple се добро подготвени, а вработените веќе почнаа да снимаат делови од нивните презентации во текот на изминатите неколку недели, открива Bloomberg News.

Портпаролот на Apple одби да коментира кога точно ќе се одржи настанот. Со оглед на тоа дека има околу три недели, плановите на компанијата би можеле да се променат, но Apple обично ги открива своите најнови смартфони во првата половина на септември.

Технолошкиот гигант го одржа својот последен настан во јуни каде што најави нови софтверски ажурирања – iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 и macOS Ventura. За него, тој ги покани новинарите и програмерите во неговиот кампус да гледаат видео од презентацијата. Тоа беше дел од напорите на Apple полека да се врати во понормално работење – напор што вклучуваше враќање на вработените во канцелариите.