Apple разочара со резултатите – пријави пад на приходите

18

Приходите на Apple паднаа за 5% во последните три месеци од минатата година на 117,2 милијарди долари, што е редок пад за компанијата и значително полош отколку што очекуваа аналитичарите од Волстрит.

Ова е прв пат Apple да пријави пад на приходите во однос на годината од 2019 година. Профитот на производителот на iPhone, исто така, падна за повеќе од 13% од истиот квартал минатата година на речиси 30 милијарди долари.

Акциите на Apple паднаа за дури 4% во четвртокот во последователно тргување, објави CNN.

Разочарувачката заработка на Apple е резултат на затворањето на клучната кинеска фабрика кон крајот на минатата година, што му наштети на синџирот на снабдување. И тоа доаѓа во услови на загриженост од потрошувачите кои може да ги намалат трошоците за скапи технолошки гаџети. Apple исто така беше погоден од високата инфлација и каматните стапки.

„Како резултат на предизвикувачкото опкружување, нашите приходи беа намалени за 5% од година во година, но горд сум на начинот на кој се справивме со предизвиците и непредвидените ситуации во изминатите неколку години“, рече извршниот директор Тим Кук на конференциски повик со аналитичари со кои разговарал за резултатите.

Кук рече дека трите фактори кои влијаеле на перформансите на приходите во овој квартал се валутните ветрови, предизвиците поврзани со Ковид-19 во Кина кои влијаеле на набавките на iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max и „предизвикувачко макроекономско опкружување“. Кук конкретно истакна дека „светот продолжува да се соочува со околности без преседан, од инфлација до војна во Источна Европа до трајните ефекти на пандемијата“.

„Apple не е имун на овие предизвици“, рече Кук.

Сепак, Apple истакна дека нејзината глобална база сега достигнува повеќе од 2 милијарди уреди. За време на разговорот, Кук ова го нарече „навистина неверојатна пресвртница“.

Компанијата, исто така, рече дека нејзиниот бизнис со услуги, клучна област на фокус во последниве години, која вклучува Apple TV+ и игри, достигна квартален рекорд на сите времиња од 20,8 милијарди долари. Тоа е зголемување од 6% во споредба со истиот квартал минатата година, но и нагло забавување на растот во споредба со зголемувањето од речиси 24% пријавени пред една година.

„Apple испорача шокантно слаб извештај за заработка“, рече во соопштението високиот аналитичар на Investing.com Џеси Коен. „Слабиот квартал на Apple докажува дека дури и највредната американска компанија со јавно тргување не е имуна на предизвиците со кои се соочува технолошката индустрија како целина.

Финансискиот директор на Apple, Лука Маестри, во повикот рече дека компанијата не обезбедува насоки за приходите за претстојниот квартал со оглед на „континуираната неизвесност низ светот во блиска иднина“. Сепак, Маестри рече дека компанијата очекува перформансите на приходите од година во година за кварталот што завршува во март да бидат „слични на декемврискиот квартал“.

Фото: Pixabay