Apple со нов рекорден квартал, но очекува да загуби 8 милијарди долари поради мерките во Кина

44

Apple Inc. проценува дека ограничувањата во снабдувањето ќе ги намалат приходите на компанијата за помеѓу 4 и 8 милијарди американски долари овој квартал. Предупредувањето доведе до пад на цените на акциите и фрли сенка врз рекордните резултати на компанијата, пишува технолошкиот аналитичар на Bloomberg, Марк Герман.

Ограничувањата за Ковид, кои ја парализираа Кина во последните недели, ќе влијаат на кварталот од јуни, предупреди компанијата за време на конференциската повик со инвеститорите во четвртокот. Продажбата и профитот за вториот фискален квартал ги надминаа очекувањата на инвеститорите и беа поддржани од силниот интерес за моделите на iPhone и дигиталните услуги. Покрај тоа, компанијата објави дека ќе откупи свои акции за 90 милијарди долари.

Прогнозата повторно ги разгоре стравувањата дека проблемите со синџирот на снабдување ќе продолжат да ја попречуваат технолошката индустрија по краткото закрепнување од пандемијата. Многу компании, вклучително и Microsoft Corp. и Texas Instruments Inc. веќе рекоа дека блокадите поради Ковид-19 во Кина ќе ја намалат продажбата и ќе го отежнат производството на производи како Xbox. Администрацијата на Кси Џинпинг усвои строга политика за нулта Ковид за да го запре ширењето на пандемијата, која ги погоди синџирите на снабдување низ целиот свет.

Недостигот на чипови и војната во Украина се исто така вознемирувачки, рече извршниот директор Тим Кук за време на разговорот.

„Ние не сме имуни на овие предизвици, но имаме голема доверба во нашите тимови, производи и услуги, како и во нашата стратегија“, рече тој.

Акциите на Apple паднаа за 6,2 отсто на 153,50 долари во тргувањето после работното време по објавувањето на резултатите. Акциите веќе изгубија околу 7,8% од почетокот на годината пред компанијата да издаде предупредување. Во 2021 година, акциите на компанијата пораснаа за 34%, што е трета последователна година на раст.

Последните проблеми со снабдувањето започнаа дури на крајот на март, соопшти Apple, така што последниот квартал не беше засегнат. Продажбата се зголеми за 8,6 отсто на 97,3 милијарди долари во тој период, што е рекорд за четвртина без празници, објави Apple претходно во четвртокот. Просечната проценка на аналитичарите беше 94 милијарди долари. Заработката достигна 1,52 долари по акција, во споредба со прогнозата од 1,42 долари.

Претходно, Apple рече дека кварталот во март ќе биде рекорден, иако растот ќе забави и за бизнисот како целина и за сегментот на услуги. Декемврискиот квартал на компанијата беше исклучителен период за компанијата. Тогаш продажбата ги надмина проценките на Волстрит и постигна најголем приход на сите времиња од скоро 124 милијарди долари.

Како и обично, Apple го користи својот извештај за вториот квартал за да ја зголеми својата дивиденда и да поттикне откуп на акции. Дивидендата ќе се зголеми за 5% до 23 центи по акција.

Компанијата од Купертино, со седиште во Калифорнија, рече дека кинеските ограничувања за „Ковид“, исто така, влијаеле на побарувачката во земјата, но целокупната побарувачка останува силна, но исто така се бори со зголемената инфлација и нејзиното повлекување од Русија поради војната во Украина.

Аналитичарите предвидуваа приходи за третиот квартал од околу 86 милијарди долари.

Во вториот фискален квартал, кој заврши на 26 март, Apple генерира 50,6 милијарди долари од iPhone, што останува најголемиот извор на приходи. Просечните очекувања беа за приход од 49,2 милијарди долари.

Компанијата лансираше нова генерација на својот „евтин“ модел iPhone SE во март, придонесувајќи за продажбата во последниот квартал. Но, моделите на iPhone 13 можеби се помалку привлечни од претходната генерација на iPhone, која воведе поопипливи промени. iPhone 13 го задржува дизајнот на претходниот модел, со некои мали подобрувања фокусирани на камерата.

Mac го продолжи своето заживување, генерирајќи 10,4 милијарди долари квартален приход. Apple го објави моќниот десктоп Mac Studio во кварталот, но многу нарачки за оваа машина беа одложени поради недостаток на синџир на снабдување, време за прилагодување и голема побарувачка. Силната продажба на Mac најверојатно во голема мера се должи на новиот MacBook Pro, иако овие модели сега исто така се соочуваат со ограничувања во снабдувањето.

iPad генерира 7,65 милијарди долари, што е пад од 2,1% во однос на претходниот квартал. И покрај новите модели – вклучувајќи ажуриран iPad од ниска класа, нов iPad mini и ажуриран iPad Air – производот останува еден од најмалку профитабилните основни сегменти на Apple. Некои корисници го критикуваа уредот во последниве месеци, верувајќи дека неговите софтверски карактеристики не се во согласност со хардверските можности.

Во категоријата уреди за носење, домашните уреди и додатоци, кои ги вклучуваат Apple Watch, Apple TV, HomePod mini и AirPods, исто така, не ги исполнија очекувањата. Бизнисот генерирал 8,8 милијарди долари во последниот квартал во споредба со проценките од 9 милијарди долари.

Приходите од услугите на Apple пораснаа за 17% до 19,8 милијарди долари, малку над прогнозите.