AR/VR очилата на Apple ќе чинат повеќе од 2.000 долари

44

Не е тајна дека одделот за дизајн и развој на Apple веќе подолго време работи на очила за проширена и виртуелна реалност (AR/VR), а сега пристигнуваат нови информации. Познатиот аналитичар на Apple, Минг-Чи Куо, најави дека компанијата би можела да ги пушти во јануари 2023 година, но по висока цена.

Според Kuo, AR/VR очилата на Apple ќе чинат помеѓу 2.000 и 2.500 долари. Се работи за „солена“ цена, но ако му се верува на аналитичарот на Apple, овие очила ќе бидат „следниот револуционерен производ за потрошувачка електроника по iPhone“.

Сепак, поради високата цена, Куо смета дека Apple ќе има проблеми со продажбата на очилата. Токму поради оваа причина, презентацијата ќе се фокусира на три главни точки – случаи на употреба, софтвер/услуга/развоен екосистем и детали за хардверските спецификации – се со цел компанијата да ги убеди инвеститорите дека очилата ќе добијат популарност во следните неколку години.

Иако Apple сè уште официјално не ги објави своите „револуционерни“ AR/VR очила, Куо вели дека веќе подготвуваат поприфатлива верзија за почетокот на 2025 година. Покрај тоа, технолошкиот гигант од Купертино подготвува и очила наменети само за AR, пишува 9to5Mac.

За потсетување, AR/VR очилата на Apple треба да имаат мрежеста површина што се потпира на лицето, лента за глава слична на нараквицата на Apple Watch и треба да бидат лесни и удобни. Концептот на очилата е правен долго време, но се уште ништо не е официјално потврдено.