Aramco се откажува од планот за зголемување на производството на нафта

15

Саудиска Арабија ѝ нареди на државната енергетска компанија „Aramco“ да го задржи својот производствен капацитет на 12 милиони барели дневно, напуштајќи го планираното зголемување, соопшти компанијата во вторникот.

„Aramco објави дека доби директива од Министерството за енергетика да го задржи својот максимален одржлив капацитет (MSC) на 12 милиони барели дневно“, наместо да го зголеми на 13 милиони, соопшти компанијата, пренесе АФП. Компанијата ќе го ажурира своето упатство за капитално трошење кога во март ќе бидат објавени нејзините резултати за цела 2023 година.

Саудиска Арабија е најголемиот светски извозник на сурова нафта, а Aramco е скапоцен камен на економијата на земјата. Се очекува компанијата да ја финансира сеопфатната програма за економски и социјални реформи на престолонаследникот Мохамед бин Салман, позната како Визија 2030.

Ријад најави планирано зголемување на производствениот капацитет во октомври 2021 година, истиот месец кога вети дека ќе постигне нето нула емисии на јаглерод до 2060 година, предизвикувајќи интензивен скептицизам кај еколошките активисти. Aramco вети дека ќе постигне „оперативна нето-нула“ емисии на јаглерод до 2050 година.

Ова се однесува на емисиите директно произведени од индустриските локации на Aramco, но не и на јаглерод диоксидот произведен кога саудиската нафта се согорува во автомобили, електрани и печки.

Пред разговорите за климатските промени COP28 во Дубаи минатата година, Саудиска Арабија беше меѓу најгласните во повикот за поголеми инвестиции во производството на фосилни горива, велејќи дека е неопходно за борба против енергетската сиромаштија во региони како што е Африка.